Beleggers Belangen Live

Renteschrik voor kwaliteitsaandelen

Coin stack step down graph with red arrow and percent icon, Risk management business financial and managing investment percentage interest rates concept
Stephen Hendriks

Kwalitatief goede aandelen zijn in trek bij beleggers door hun stabiele winsten en sterke balans. Er leek geen einde te komen aan de winnende reeks van deze aandelen. Tot begin september. De plotselinge draai toont aan dat (ook) kwaliteitsaandelen rentegevoelig zijn.

Slachtoffer

Vanaf begin september daalde het aandeel Kimberly-Clark, dat deel uit maakt van onze Hoogdividendportefeuille, in nog geen twee weken tijd met bijna 10%. Een bedrijfsspecifieke aanleiding was niet te vinden. Er was echter ook geen sprake van een brede koersdaling op de aandelenmarkt. De MSCI World Index steeg tussen 3 en 16 september met ruim 3%. Kimberly-Clark was slachtoffer geworden van een plotselinge en hevige verandering van de smaak van beleggers. Jarenlang waren kwalitatief sterke aandelen als Kimberly-Clark favoriet. De definitie van kwaliteitsaandelen verschilt nog wel eens, maar een stabiele en hoge winstgevendheid en een sterke balans zijn wel in alle kwaliteitsaandelen terug te vinden.

Vanaf 3 september besloten beleggers plotseling dat niet kwaliteitsaandelen maar juist waardeaandelen aantrekkelijker waren. Ook de definitie van waardeaandelen is niet altijd even eenduidig, maar een lage waardering, een wat hogere beweeglijkheid van de koers en hogere conjunctuurgevoeligheid behoren tot de grootste gemene deler van deze groep.

Lage rente

De aanleiding voor de plotselinge smaakverandering van beleggers lijkt direct samen te hangen met de ontwikkeling van de lange rente. Het effectief rendement op Amerikaanse tienjarige staatsobligaties bereikte de laagste stand van dit jaar (1,46%) op 2 september. Daarna steeg deze lange rente in een rechte lijn binnen twee weken tot 1,90%. Niet geheel toevallig daalden de koersen van aandelen als Kimberly-Clark, Nestlé, Unilever, Wolters Kluwer en Diageo met 6-10% in twee weken tijd. Daar tegenover stonden winsten van (cyclische) waardeaandelen als BASF, Randstad en natuurlijk de banken die snakken naar een hogere rente en steilere rentecurve. Maar waarom verliep die koersdaling zo snel?

Dat heeft volgens Andrew Lapthorne, strateeg bij Société Générale (SG), te maken met de polarisatie op de aandelenmarkt. Al jarenlang hebben beleggers een afkeer van cyclische en volatiele aandelen. Dat leidde tot een trek naar kwaliteitsaandelen. Omdat ook de lange rente laag is, zochten beleggers ook naar aandelen die een aantrekkelijk en stabiel inkomen genereerden. Die aandelen vonden zij ook in het ‘kwaliteitssegment’ van de aandelenmarkt, waardoor de interesse in deze groep aandelen nog verder toenam. Dat zorgde voor een stijging van de koersen en interesse van momentumbeleggers. Dat zijn, simpel gezegd, beleggers die aandelen kopen die al zijn gestegen in de verwachting dat de koersstijging aanhoudt. Wanneer de koersstijging wordt afgebroken, ontstaat er verkoopdruk op deze aandelen. De volgens Lapthorne ongezond grote interesse in deze ‘obligatie-achtige’ aandelen heeft de waardering van deze aandelen bovendien (te) ver opgedreven (zie grafiek).

Ook kwaliteitsaandelen rentegevoelig bij hoge waardering

Sinds 13 september is de lange rente weer gedaald en is de koers van Kimberly-Clark alweer met 7% opgelopen. Een aanhoudend lage rente wakkert de interesse in de obligatie-achtige kwaliteitsaandelen weer aan. De eerste paar weken van september hebben beleggers echter een belangrijke les geleerd: ook kwalitatief ijzersterke aandelen zijn rentegevoelig en kwetsbaarder bij een hoge waardering. Strateeg David Rosenberg van Gluskin Sheff en SG-strateeg Lapthorne raden beleggers aan dit renterisico af te dekken door ook (weer) wat cyclische waardeaandelen – zelfs misschien wel banken – in portefeuille te nemen.

In de Hoogdividendportefeuille hebben we dat vanaf de start al gedaan. We hebben met Kimberly-Clark, Procter & Gamble, Enel en Consolidated Edison obligatie-achtige aandelen in portefeuille, maar hebben ook cyclische aandelen als BASF en Randstad opgenomen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert