Beleggers Belangen Live

Redactietips Jaap Barendregt: koersstijging stagneert

In het derde kwartaal zijn belangrijke indices als de S&P500 en (voor ons) de AEX per saldo nauwelijks gestegen. De AEX-index steeg 4% (in euro’s) en de S&P500 1% (in Amerikaanse dollars).

Het Amerikaans-Chinese handelsconflict en de daarmee verbonden dreiging van een economische groeibeperking vormen de hoofdoorzaak. Om die reden neem ik afscheid van CSX. De Treinvrachtvervoerder verlaagde de verwachtingen voor heel 2019 bij de tweedekwartaalcijfers. De winst stond onder druk door veel sneeuw- en wateroverlast, en ook de lagere verwachtingen bij het bedrijfsleven door het handelsconflict speelden het bedrijf parten.

Tegenover de omzetdaling waar we gezien de teruggeschroefde verwachtingen van mogen uitgaan, staat wel een efficiëntere manier van werken. Maar het hangt erom of 2019 met een hogere nettowinst per aandeel kan worden afgesloten. Bij een k/w van bijna 17 verwijder ik CSX daarom uit mijn lijstje met tips voor 2019.

Adidas (30 september: €285,65)

De cijfers over het tweede kwartaal zagen er weer goed uit. De omzet steeg met 5%, naar 55,5 mrd, en de nettowinst uit voortgezette activiteiten met 10%, naar €462 mln. De groei komt uit de opkomende landen en Noord-Amerika. In de  laatste regio was de vraag zelfs zo hoog dat Adidas er op korte termijn niet geheel aan kon voldoen. In de tweede jaarhelft is dat opgelost. Daar komt bij dat dochter Reebok weer lijkt te gaan groeien. De k/w van 29 is uitdagend, maar de winstgroei blijft naar verwachting hoog.

Amazon (30 september: $1735,91)

Het Amerikaans megabedrijf treedt op als verstoorder van markten en is derhalve in eerste instantie niet gericht op winst maar op omzet. Na de omzetstijging volgt echter in de regel wel de winsttoename. Maar eerst zijn er de extra kosten. Zo heeft Amazon in het derde kwartaal de service bij de aflevering vergroot (one-day delivery) en vraagt ook de toegenomen concurrentie bij de videodiensten (door onder meer Walt Disney) extra inspanningen. De k/w van 73 is extreem veeleisend, wat deze tip, ondanks hoge winststijging, speculatief maakt.

Wolters Kluwer (30 september: €66,98)

De halfjaarcijfers waren als verwacht. De autonome omzetgroei over heel 2019 zal naar mijn verwachting 4% bedragen, en de operationele marge komt op 23,0-23,5% uit. Dat levert met de aandeleninkoop een nettowinststijging van 10%-plus op. Dat bij een acceptabele k/w van 24.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jaap Barendregt

Jaap Barendregt (1954) werkt sinds 2010 bij Beleggers Belangen. Daarvoor was hij werkzaam bij OPTA als toezichthouder voor Nederlandse telecom, en als financieel analist en redacteur bij effectenbank FBS Bankiers (opgegaan in SNS) en als docent macro-economie en milieu-economie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bij Beleggers Belangen schrijft Jaap over macro-economische en monetaire ontwikkelingen, obligaties, China en opkomende markten, en bij aandelen over de sectoren Handel (consumenten), Media, Recreatie en Entertainment, Telecommunicatie, Voeding & Drank en Persoonlijke Verzorging (zowel nationaal als internationaal). Jaap is afgestudeerd in de Letteren (sociaal-economische geschiedenis) en in de Economische Wetenschappen en Econometrie (beleidsgerichte economie), beide aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is daar ook als econoom gepromoveerd en heeft talrijke publicaties op het terrein van financieel-monetair-historische onderwerpen op zijn naam staan.

Meer artikelen van deze expert