Beleggers Belangen Live

Yen even in rustig vaarwater ten opzichte van dollar

De Japanse export is voor de twaalfde maand op rij gedaald. In september exporteerde het land 6,9 procent minder dan een jaar eerder. Dat wordt veroorzaakt door de duurdere yen. De inkomsten in dollars en andere munten door de export levert bij omrekening minder yen op dan een jaar geleden.

Vorig jaar september stond de USD/JPY nog rond de 120, een jaar later schommelde dit paar iets boven de 100. Een lagere USD/JPY-koers betekent een hogere waarde van de yen tegenover de Amerikaanse dollar. $100 was een jaar geleden zo’n JPY 12.000, en nu ruim JPY 10.000. Het volume van de export is wel gestegen; met 4,7%.

Maandag 31 oktober en dinsdag 1 november houdt de Japanse centrale bank weer een beleidsbijeenkomst. De centrale bank houdt zich de laatste maanden rustig wat betreft het nemen van nieuwe maatregelen. Wij denken dat de komende zitting ook geen opvallend nieuws zal opleveren. Het monetaire beleid is al extreem, en Japan krijgt van veel landen kritiek te verduren over de lage yen, een gevolg van het beleid. Vooral de VS en China hebben meerdere malen laten weten dat ze ontstemd zijn over het extreme lage-yenbeleid. Dat is een belangrijke reden waarom we denken dat de centrale bank het voorlopig even rustig aan zal doen. Het koersverloop van de USD/JPY is ook vrij stabiel de afgelopen maanden; het schommelt zo tussen de 100 en 105 sinds juli.

We hebben al meerdere malen geschreven dat we een longpositie zouden willen innemen in de USD/JPY, maar dat we eerst een verdere daling tot onder de 100 willen afwachten. Die is er tot op heden niet gekomen; de yen lijkt net als de euro in relatief rustig vaarwater terecht te zijn gekomen ten opzichte van de dollar. De Fed kan een zeer langzaam tempo aanhouden wat betreft renteverhogingen, waardoor grote effecten op valutaparen uitblijven en de centrale bank van Japan zal zich zoals gezegd ook een tijdje koest houden. Onze mening blijft dat de yen op de langere termijn omlaag zal gaan vanwege de grote structurele problemen in Japan. We wachten een daling in de USD/JPY naar 95 af om dan long te gaan.

Lees ook: Primaire markt bedrijfsobligaties stevent af op nieuw recordjaar

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Hildo Laman

Hildo Laman (1977) werkt sinds 2011 bij Beleggers Belangen. Na een studie Algemene Economie werkte hij zes jaar lang als market maker aan de Optiebeurs in Amsterdam. Een jaar voordat hij bij Beleggers Belangen aan de slag ging, begon Hildo met de financiële opleiding CFA, die hij in 2013 afrondde. Voor Beleggers Belangen schrijft Hildo over derivaten, valuta’s, grondstoffen, technologie (onder andere over ASML, het allereerste aandeel dat hij zelf ooit kocht, toen hij 16 was), mijnbouw, autofabrikanten en participatiemaatschappijen.

Meer artikelen van deze expert