Beleggers Belangen Live

Italië nu in de schijnwerpers

Na het Britse EU-referendum en de presidentsverkiezingen in de VS met hun onverwachte uitkomsten wacht nu het referendum van 4 december in Italië over door premier Matteo Renzi voorgestelde hervormingen.

Daarvan is de verandering van de positie van de Senaat – zeg maar de Eerste Kamer van Italië – het meest in het oog springend. De Europese Unie en de financiële markten zouden willen dat deze hervormingen doorgaan, want de Italiaanse pogingen om oude structuren te wijzigen en de economie te moderniseren zijn deels ineffectief door stroperige besluitvorming. Een Senaat met alleen adviesrecht versnelt het doorvoeren van veranderingen.

Het nee-kamp heeft volgens de peilingen een voorsprong. Dat kamp bestaat niet alleen uit anti-Europeanen, want de wet zelf heeft ook zwakke kanten, zoals de wijze waarop de Senaat in het vervolg wordt samengesteld. Bovendien kan de Senaat als het ja-kamp wint ook moeilijker tegenstand bieden als er een minder wijze premier aan de macht komt, zoals in het verleden. Er zijn in 2018 verkiezingen met de anti-Europeanen in het offensief.

Er is hier voor Europa sprake van een verlies-verlies-situatie. Want als de nee-stem wint treedt Renzi vermoedelijk af en kan ook de vraag om een nieuw referendum groeien. Dat zal dan gaan over uittreding van Italië uit de EU. Wint de ja-stem, dan zijn er nog steeds de parlementsverkiezingen in 2018 waarbij het anti-Europese kamp vermoedelijk aan kracht wint. Deze voor Europa moeilijke situatie heeft in de financiële markten de laatste tijd geleid tot fors hogere Italiaanse staatsrentes (van 1,38% op 25 oktober tot 2,02% op 22 november).

We hadden al beloofd dat we met het oog op de hogere Italiaanse rentestanden en de te verwachten financiële onrust twee in Italiaanse staatsschuld overwogen ETF’s uit de Koerswijzer tegen het licht zouden houden. Het gaat om de DB x-trackers II iBoxx Euro Sovereigns Yield Plus ETF en de Amundi ETF Govt BondLowest Rated EuroMTS IG. Zoals uit de grafiek blijkt hebben ze flink geleden onder de financiële onrust. Wij denken dat die onrust blijft tot 4 december en wellicht erna. Daarom besluiten we afscheid te nemen van de twee ETF’s. Bij betere omstandigheden kopen we ze misschien weer terug.
&nsbp;

Lees ook: Trump creëert kloof op de grondstofmarkten


Wie mag dit artikel niet missen? U kunt als abonnee dit artikel cadeau geven aan uw vrienden of familie. Klik bovenaan het artikel op de link en het artikel wordt per e-mail doorgestuurd.


Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jaap Barendregt

Jaap Barendregt (1954) werkt sinds 2010 bij Beleggers Belangen. Daarvoor was hij werkzaam bij OPTA als toezichthouder voor Nederlandse telecom, en als financieel analist en redacteur bij effectenbank FBS Bankiers (opgegaan in SNS) en als docent macro-economie en milieu-economie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bij Beleggers Belangen schrijft Jaap over macro-economische en monetaire ontwikkelingen, obligaties, China en opkomende markten, en bij aandelen over de sectoren Handel (consumenten), Media, Recreatie en Entertainment, Telecommunicatie, Voeding & Drank en Persoonlijke Verzorging (zowel nationaal als internationaal). Jaap is afgestudeerd in de Letteren (sociaal-economische geschiedenis) en in de Economische Wetenschappen en Econometrie (beleidsgerichte economie), beide aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is daar ook als econoom gepromoveerd en heeft talrijke publicaties op het terrein van financieel-monetair-historische onderwerpen op zijn naam staan.

Meer artikelen van deze expert