De minister van olie van Saudi-Arabië zei dinsdag in de Financial Times dat beperking van de olieproductie geen optie is; stabilisatie van de huidige productie is het hoogst haalbare. De oorzaak is gebrek aan vertrouwen tussen de olieproducerende landen, zo blijkt uit de woorden van de minister. Deze toonde zich allerminst zeker dat olieproducerende landen zich zullen houden aan afspraken over productiebeperking. De olieprijs verloor 7,7% naar aanleiding van het bericht. Een vat WTI-olie staat nu rond $30 per vat.
Steeds meer beleggers beseffen dat een lage olieprijs eerder slecht dan goed is voor de wereldeconomie. Dat gaat in tegen de breed geaccepteerde theorie dat een lage olieprijs de economie aanjaagt omdat de consumentenbestedingen erdoor bevorderd worden. Zo kennen de Verenigde Staten nauwelijks belasting op benzine, zodat scherpe dalingen van de olieprijs zich vertalen in bijna even scherpe dalingen van de benzineprijs. Consumenten houden daardoor meer geld over voor andere uitgaven. Dit zwengelt de Amerikaanse economie aan, en indirect ook de wereldeconomie. De olieprijs is sinds augustus 2014 gedaald van $100 naar circa $30 per vat.
Het extra geld dat consumenten te besteden hebben, zou zich dus in theorie moeten vertalen in uitbundiger consumptie. De praktijk is echter weerbarstiger. De meest recente gegevens over het consumentenvertrouwen laten een flinke daling zien. Stond het indexcijfer in januari 2015 nog op 103, inmiddels is het gezakt tot 92.
Kennelijk spelen er andere krachten, die sterker zijn dan de lage olieprijs. Zo zorgt de afkoelende economie van China ervoor dat het land minder grondstoffen nodig heeft, met dalende grondstoffenprijzen als gevolg. Landen als Saudi-Arabië hebben inmiddels begrotingstekorten die in de dubbele cijfers lopen. Gedwongen door hun financiële zorgen, zien deze grondstofrijke landen zich genoodzaakt om de aandelen van hun staatsfondsen te verkopen. Dit verklaart de grote correlatie tussen de olieprijs en de aandelenmarkten.
De liquidatie in de Amerikaanse olie-industrie is deze week versneld. Er komt nu nog op 413 plekken olie uit de grond, en dat zijn er maar liefst 26 minder dan een week eerder. De liquidaties gaan echter nog niet snel genoeg, want de Amerikaanse olievoorraden hebben met 504 miljoen vaten een nieuwe hoogste stand ooit bereikt.
Al met al zien we nog steeds geen reden om ons verkoopadvies voor grondstoffen te herzien. De enige uitzondering is goud.