Beleggers Belangen Live

Column: chipaandelen gaan door het dak

Karel Mercx
Karel Mercx Expert

In de Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index zitten dertig bedrijven die zich bezighouden met het ontwerpen, verspreiden, maken en verkopen van halfgeleiders. Het Nederlandse ASML maakt ook deel uit van de index, die afgekort SOX heet. De totale beurswaarde van de SOX is $1,2 bln. Dit betekent dat een gemiddeld bedrijf in de SOX een beurswaarde heeft van $40 mrd.

Op 3 april steeg de SOX boven de hoogste koers van 2018 uit. Hiermee was het de eerste index die in 2019 een nieuwe hoogste stand ooit bereikte. In de afgelopen twee weken is de SOX met 8,8% boven dit niveau uitgestegen. Het rendement sinds kerst is +48,9%.

Wat is hier aan de hand? Ik denk het volgende. Voor allerlei verschillende toepassingen zijn er steeds krachtigere chips nodig. Neem de opkomst van virtual reality. Links, rechts, voor en achter – waar je ook kijkt is er een schijnwerkelijkheid. Deze technologie gaat zich zo ver doorontwikkelen dat ze de hersenen zal gaan laten denken dat een virtual-reality-ervaring echt is. De Israëlische filosoof Yuval Noah Harari gaat zelfs zo ver dat hij voorspelt dat we in de toekomst niet meer op reis zullen gaan.

De chips in moderne mobiele telefoons zijn sterk genoeg om een video in hoge kwaliteit live te kunnen afspelen. Maar ze hebben bij lange na niet de kwaliteit om een volledige omgeving om ons heen te kunnen creëren. Chips zijn daarom een langetermijn-groeisector.

Daarnaast zijn er nog tal van toepassingen van chips. Denk bijvoorbeeld aan de koelkast die zelf melk bestelt, die vervolgens wordt geleverd door een drone, waar uiteraard ook een chip in zit. Zonder twijfel is de chipsector een van de mooiste sectoren van de toekomst, maar waarom gaan deze juist nu door het dak? Ik denk dat het komt omdat in december de Amerikaanse centrale bank Fed zag dat het zo slecht ging op de financiële markten dat de situatie ging overslaan naar de economie. Ze maakte een U-bocht en ging in één klap van renteverhogingen en het afbouwen van de balans naar geen renteverhogingen en het niet langer afbouwen van de balans.

De markt heeft hiermee de bevestiging gekregen dat na de eerdere Bernanke-putoptie en Yellen-putoptie, er nu een Powell-putoptie is. Deze putoptie was er een jaar geleden niet. Beleggers zijn daardoor in complete euforie en zij kopen de grootste groeisector, met bescherming van de centrale bank voor als het misgaat.

De Fed heeft een probleem. Tien jaar heeft de markt aan het infuus gelegen van de centrale bank. In november en december is het infuus eraf gehaald en stortte de markt in. Het infuus zit er nu weer op en de markt spuit meteen weer omhoog.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Karel Mercx

Karel Mercx

Expert

Karel Mercx (1981) is sinds 2015 beleggingsspecialist bij Beleggers Belangen. Eerder werkte hij al tussen 2007 en 2013 als redacteur voor Beleggers Belangen en was hij daarna actief als beleggingsspecialist bij broker Lynx. Karel is een bekend gezicht in de beleggingswereld: hij won in 2013 het grootste onlinebeleggersdebat van Nederland, werd in 2014 verkozen tot beurstwitteraar van het jaar en was in 2015 beleggingsspecialist bij het RTLZ-beursspel. Zijn aandacht binnen Beleggers Belangen gaat uit naar technologie, edelmetalen, oliebedrijven, cryptocurrencies, opkomende landen, financiële dienstverlening, grondstoffen en alternatieve beleggingen.

Meer artikelen van deze expert