Beleggers Belangen Live

Cijfers die de belegger moet kennen

Cijfers geven de belegger houvast. Maar wie alleen naar de koers van een aandeel of fonds kijkt doet zichzelf tekort. Vier cijfers om in de gaten te houden.

Het dividendrendement en de koers-winstverhouding geven inzicht in de waardering en winstgevendheid van een onderneming of een fonds. De belegger die zich daartoe beperkt, loopt echter informatie mis. In de opleiding Gestructureerd opbouwen van vermogen hoort u welke andere cijfers u moet kennen voor een beter rendement op lange termijn. Een voorproefje.

Active share
Het voordeel van beleggen in een actief beheerd beleggingsfonds is dat de beheerder een deel van het werk voor zijn rekening neemt. Zoals het selecteren van de aandelen of obligaties en het balanceren van de portefeuille. Helaas spant niet elke beheerder zich even goed in, zo blijkt. Sommige beheerders blijven wel heel dicht bij de index. Daarmee heeft u in feite een duurbetaalde ETF of een indexfonds in portefeuille. Inzicht biedt de active share-score. Deze laat zien hoe veel de posities in een portefeuille afwijken van de benchmark, uitgedrukt in procenten. Een fonds met een active share van 0% heeft een identieke samenstelling als de benchmark-index. Bij een fonds met 100% active share-score wijken de wegingen van aandelen of obligaties volledig af van de benchmark. De bedenkers van de score leggen de kritische grens op 60%. Fondsen met een lagere active share dan 60% worden ook wel index-knuffelaars genoemd. Overigens is een hoge active share geen garantie voor succes van de beheerder. Het geeft immers alleen aan dat een fondsbeheerder keuzes maakt die sterk afwijken van de benchmark, niet of die de best renderende waren.

Shiller k/w
De meeste beleggers gebruiken de koers-winstverhouding bij de selectie van aandelen. Nadeel is dat deze maatstaf een vertekend beeld kan laten zien door pieken en dalen in de bedrijfswinsten. Een betere maatstaf is de Shiller koers-winstverhouding k/w. Deze voor de economische cyclus aangepaste koers-winstverhouding is bekend geworden door het werk van de Amerikaanse econoom en Nobelprijswinnaar Robert Shiller. Deze koers-winstverhouding wordt niet berekend door de koers te delen door de winst per aandeel over 1 jaar, maar over de gemiddelde winst per aandeel over een periode van 10 jaar. In de opleiding Gestructureerd opbouwen van vermogen leert u hoe u de Shiller k/w makkelijk inzet bij het beoordelen van aandelenmarkten.

TCO of TER
Een uiterst belangrijk cijfer voor beleggers in fondsen en ETF’s is de TCO (total cost of ownerschip) of TER (total expense ratio). Een percentage dat de totale kosten – direct en indirect – per jaar aangeeft die het bezit van de belegging met zich meebrengt, als percentage van het belegde vermogen. De hoogte van de kosten bepalen immers het netto-rendement van uw belegging. Het verschil tussen de beide cijfers zit hem in de kosten die er in zijn opgenomen. De meer recente TCO geeft een meer getrouw beeld van de werkelijke kosten dan de TER. Het belangrijkste voor de belegger is echter aandacht voor de kosten.

Risico-opslag
Obligatiebeleggers kijken de komende jaren tegen verwacht lage rendementen aan. Desondanks kan inzicht in de risico-opslag voor extra rendement in de obligatieportefeuille zorgen. Deze opslag is de compensatie die beleggers krijgen voor het uitlenen van hun geld aan een bedrijf in plaats van een staat. (Uitgedrukt in basispunten: 100 basispunten is gelijk aan 1 procentpunt.)

Het risico dat een bedrijf niet aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen, is immers aanmerkelijk groter dan bij een nationale staat. Hoe hoog het ‘extraatje’, ofwel de risico-opslag, op bedrijfsobligaties is, hangt af van de kredietwaardigheid van de bedrijven waar beleggers hun geld aan kunnen uitlenen. Simpel gesteld; hoe risicovoller, hoe hoger de risico-opslag. Maar de risico-opslag geeft niet altijd een getrouw beeld van het werkelijke risico. De goed geïnformeerde belegger kan daarmee zijn voordeel doen door een lening te kiezen die minder risicovol is dan je op basis van de opslag zou verwachten.

Nieuwsgierig geworden?

Bent u benieuwd wat de opleiding Gestuctureerd opbouwen van vermogen voor u te bieden heeft?

Klik hier voor meer informatie over de opleiding en de Beleggers Belangen Academy

 

Lees ook: Nieuws is compleet irrelevant


Wie mag dit artikel niet missen? U kunt als abonnee dit artikel cadeau geven aan uw vrienden of familie. Klik bovenaan het artikel op de link en het artikel wordt per e-mail doorgestuurd.


Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier