Beleggers Belangen Live

Balanstekorten | De Amerikaanse geldstofzuiger

Stephen Hendriks

De Amerikaanse economie trekt als geen ander kapitaal aan uit de rest van de wereld, zo laat de ontwikkeling van de betalingsbalans zien. Dat is zowel een teken van grote kracht als van zwakte.

Er wordt vaak gezegd dat alles groter is in de VS en dat geldt ook voor het begrotingstekort; dat ligt dit begrotingsjaar op zo’n $1,7 bln. Uitgedrukt in het bbp bedraagt het begrotingstekort daarmee meer dan 6%.

En het ziet er niet naar uit dat de tekortpositie van de Amerikaanse overheid snel verbetert, zo blijkt uit het meest recente rapport van het Congressional Budget Office (CBO), een onpartijdig instituut dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat van analyses en prognoses voorziet ter ondersteuning van het begrotingsbeleid.

Tekort loopt op

Volgens het CBO loopt het tekort komend begrotingsjaar op tot zo’n $2 bln. Dat is ongeveer 7% van het bbp. In de prognoses van het CBO stijgt het begrotingstekort zelfs tot $2,8 bln in 2034 waardoor de verhouding tussen schuld en bbp op liefst 122% uitkomt.

Lees ook Regels worden niet nageleefd

Omdat de Amerikaanse overheid zo veel geld uitgeeft – niet zo zeer aan zaken als infrastructuur, maar veel meer aan sociale zekerheid en gezondheidszorg – is er minder ruimte voor investeringsuitgaven.

Binnenlandse investeringen

Volgens beleggingsadviesbureau Research Affiliates (RA) bedroegen de binnenlandse investeringen in de periode 2000-2023 ongeveer 5,5% van het bbp, tegen 9,3% in de jaren 1950-1999. Hoewel naar eigen zeggen misschien wat simplistisch gesteld – er zijn immers ook nog wel andere redenen voor de dalende Amerikaanse besparingen te vinden – legt RA een direct verband tussen dalende spaargelden en dalende investeringsuitgaven.

Deze leiden tot een lagere groei van de arbeidsproductiviteit, economische groei en groei van het bbp per hoofd van de bevolking.

Kapitaalstroom

Omdat de overheid ‘ontspaart’ – begrotingstekorten boekt en daarmee kapitaal aantrekt – zijn de besparingen van gezinnen en bedrijven nu niet meer voldoende om de binnenlandse investeringen te financieren.

Lees ook Kans op beleidsfout Fed groeit

Het binnenlandse ‘spaartekort’ wordt daarom opgevuld met buitenlands kapitaal. De instroom daarvan is inmiddels volgens RA per saldo goed voor de volledige financiering van de investeringen in de VS.

Ontwikkeling kapitaalstroom

De ontwikkeling van de kapitaalstroom van en naar de VS wordt bijgehouden in het International Investment Position-verslag dat door het Bureau of Economic Analysis wordt gepubliceerd. Hierin wordt de waarde van financiële activa – obligaties, aandelen en directe investeringen – van Amerikanen in het buitenland berekend.

Tegenover deze waarde worden de verplichtingen van Amerikanen aan het buitenland afgezet. Dat zijn dus de aandelen, obligaties en directe investeringen die buitenlanders in de VS hebben aangekocht/gedaan.


De afgelopen jaren is er aanmerkelijk meer kapitaal naar de VS gestroomd dan dat Amerikanen in het buitenland hebben geïnvesteerd. Daardoor is het netto-investeringstekort van de VS tot een absoluut recordniveau van $21,3 bln gestegen.

Hoge winstgevendheid

De kracht van de Amerikaanse instituten, innovatievermogen en de opmerkelijk hoge winstgevendheid van Amerikaanse bedrijven zorgt voor deze enorme kapitaalinstroom en een sterke dollar, concludeert RA.

Lees ook Bidenomics of Trumpflation

De ongekende Amerikaanse geldstofzuiger heeft de financiering van de begrotingstekorten volgens Société Générale dan ook een stuk eenvoudiger gemaakt. Helaas vertraagt de enorme vraag naar Amerikaanse activa de noodzakelijke aanpassing van het begrotingsbeleid, meent RA, wat van die grote Amerikaanse kracht tegelijkertijd ook een zwakte maakt.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert