Beleggers Belangen Live

Verdeeld beeld op Aziatische beurzen

(ABM FN-Dow Jones) De Aziatische aandelenmarkten lieten woensdagochtend een verdeeld beeld zien. 

De Japanse Nikkei-index won 0,2 procent op 49.399,44 punten. De Japanse export is in september voor het eerst in vier maanden gestegen, ondanks aanhoudende Amerikaanse importtarieven. Tegelijk kijken beleggers naar het economische beleid van de nieuwe premier Sanae Takaichi, dat vermoedelijk anders zal uitpakken dan het beleid tijdens het Abenomics-tijdperk van de jaren 2010.

Uit cijfers van het Japanse ministerie van Financiën bleek woensdag dat de expert vorige maand met 4,2 procent toenam op jaarbasis, na een daling van 0,1 procent in augustus. Economen rekenden gemiddeld op een stijging van 5,7 procent.

Het herstel werd deels ondersteund door een zwakkere yen, die in september 2,3 procent minder waard was ten opzichte van de dollar dan een jaar eerder. Een zwakkere munt maakt Japanse producten in het buitenland goedkoper. Toch blijft de uitvoer naar de Verenigde Staten zwak, met een daling van 13,3 procent op jaarbasis, vooral door lagere export van auto’s, chipmachines en motoren.

Economen waarschuwen dat het herstel van korte duur kan zijn. “Er is een kans dat de yen zal stijgen als de renteverschillen tussen Japan en de VS kleiner worden, wat de export kan drukken”, zei econoom Takeshi Minami van het Norinchukin Research Institute.

Ook Stefan Angrick van Moody’s Analytics wees op de risico’s voor de handel. “Hogere tarieven op export naar de VS schaden de maakindustrie, terwijl de concurrentie uit het buitenland toeneemt. De export zal de komende maanden onder druk blijven, en de binnenlandse vraag zal dat niet kunnen compenseren”, aldus Angrick.

Intussen verschuift de aandacht van beleggers naar het beleid van premier Takaichi. Volgens Thomas Mathews, hoofd Azië-Pacific bij Capital Economics, zal haar aanpak vermoedelijk andere effecten hebben dan onder Shinzo Abe.

Takaichi wil vasthouden aan een ruim monetair en fiscaal beleid, maar de omstandigheden zijn veranderd: inflatie ligt al boven de doelstelling van de Bank of Japan. “Wij denken dat de centrale bank niet meer al te lang zal wachten met verdere verkrapping”, zei Mathews, die verwacht dat de Bank zich niet laat leiden door politieke druk.

Capital Economics verwacht dat Japanse staatsobligaties van hand worden gedaan en dat de yen zal aantrekken. Japanse aandelen zouden daarentegen kunnen profiteren van de aanhoudende AI-hausse, die de technologiezware Japanse beurs ondersteunt.

De SSE Composite-index gaf vanochtend 0,2 procent prijs op 3.907,16 punten. De Hang Seng-index verloor 1,0 procent op 25.777,54 punten.