Beleggers Belangen Live
Advies | Beursnieuws

Politieke doorbraak stuwt Japanse beurzen naar recordhoogte

Japanse yens
Menno van Hoven

Zowel de Nikkei-225 index als de bredere Topix-index in Japan bereikte maandag 20 oktober recordstanden nadat duidelijk was geworden dat Sanae Takaichi, leider van de Liberale Democratische Partij (LDP), vrijwel zeker de nieuwe premier van Japan wordt.

De Nikkei 225-index steeg met 3,37% tot 49.185,50 punten, terwijl de Topix-index 2,46% won tot een recordslot van 3.248,45 punten. De stijging volgde op de bevestiging van een coalitieovereenkomst tussen de LDP en de rechtse Japan Innovation Party (Ishin), waarmee dagen van politieke onzekerheid ten einde kwamen. Vooral bankaandelen, technologie- en industriële waarden noteerden forse winsten.

De Topix-index staat in 2025 nu op 16,6% winst, maar voor Europese beleggers is er wel een negatief valuta-effect met een yen die ruim 7% daalt ten opzichte van de euro. De yen maakte wilde sprongen uit bezorgdheid over een mogelijke verslechtering van de Japanse overheidsfinanciën onder Takaichi, die bekendstaat als voorstander van ruim fiscaal beleid. Een bestuurslid van de Bank of Japan gaf echter aan dat dit juist een geschikt moment zou zijn om renteverhogingen te hervatten. Maandag 20 oktober liep de rente op tienjaars Japanse staatsobligaties licht op tot 1,665%, in lijn met de recente volatiliteit op de obligatiemarkt.

Japanse aandelen blijven aantrekkelijk

Volgens analisten wordt de markt ondersteund door gezonde bedrijfswinsten, aandacht voor aandeelhoudersrendementen en voortdurende verbeteringen in corporate governance. Qua waarderingen en dividend blijft Japan, dat recent (nummer 36) nog centraal stond in een omslagverhaal, ook rond de hoogste koersen ooit aantrekkelijk, zeker vergeleken met Westerse beurzen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Menno van Hoven

Menno van Hoven

Menno van Hoven (1978) schrijft sinds 2007 voor Beleggers Belangen. Sinds 2011 beheert hij de dividendportefeuille. Menno is in 2002 afgestudeerd aan de Hogeschool voor Economische Studies in Rotterdam (management, economie, recht). Tijdens zijn studie werd hij in 2000 tweede in het landelijke beursspel van het Algemeen Dagblad, waarna hij zijn beleggingscarrière via onder meer MeesPierson en de dealingroom van Fortis Bank uiteindelijk voortzette bij Beleggers Belangen.

Meer artikelen van deze expert