Beleggers Belangen Live

Oliereuzen hoger op groene Europese beurzen

(ABM FN-Dow Jones) De aandelenmarkten in Europa zijn donderdag hoger gesloten, na een stroom derdekwartaalcijfers en dankzij steun van energiereuzen zoals Shell en BP, die profiteerden van een fors hogere olieprijs.

De STOXX Europe 600 index steeg 0,4 procent naar 574,43 punten en dat was een nieuw record. De CAC 40 won 0,2 procent op 8.225,78 punten in Parijs en bleef daarmee net onder de hoogste stand ooit. De Duitse DAX eindigde 0,2 procent hoger op 24.207,79 punten en de FTSE 100 won 0,7 procent in Londen op 9.578,57 punten. Ook dat was een all time high.

Het cijferseizoen komt op stoom, zag hoofdeconoom Frank Vranken van Edmond de Rothschild, met flinke neerwaartse koersuitslagen als de resultaten teleurstellen. “Netflix is daar een goed voorbeeld van en gisteren viel ook Tesla tegen”, aldus Vranken.

Op macro-economisch vlak was rustig. Het consumentenvertrouwen in de eurozone verbeterde licht in oktober, maar bleef somber. Verder werden er meer woningen verkocht in de VS in september. Beleggers kunnen niet veel met deze cijfers en daarom wordt vooral uitgekeken naar de mondiale inkoopcijfers en Amerikaanse inflatie op vrijdag.

Het muntpaar euro/dollar was stabiel op 1,1612 na een daling eerder op de dag.

De olieprijs steeg sterk, met ruim 5 procent, nadat de regering Trump extra sancties oplegde aan de twee grootste Russische oliebedrijven, Rosneft en Lukoil, vanwege het Russische “gebrek aan serieuze toewijding aan een vredesproces om de oorlog in Oekraïne te beëindigen.”

Bedrijfsnieuws

Defensiebedrijf Thales won 0,6 procent. Vranken sprak van een “zeer indrukwekkende” orderinstroom die de verwachtingen van analisten met bijna dertig procent overtrof. Het bedrijf kondigde een deal met Airbus en Leonardo voor een fusie van hun satellietactiviteiten. “Defensie blijft overduidelijk hét thema in Europa.” Leonardo won 1,7 procent. Rheinmetall ging er 0,9 procent op vooruit.

Softwarereus SAP steeg 2,2 procent in Frankfurt en herstelde daarmee van eerdere verliezen na een update woensdagavond laat, waarin het bedrijf waarschuwde voor een vertraging in het vierde kwartaal, volgens Citi. Het Duitse softwarebedrijf verwacht nu voor 2025 een cloudomzet aan de onderkant van een eerder afgegeven bandbreedte van 21,6 tot 21,9 miljard euro.

Renault verloor 3,1 procent. De Franse autofabrikant ligt op koers om zijn outlook voor dit jaar te halen na een weinig spannend kwartaal, zo oordeelde Jefferies. Sectorgenoot Stellantis verloor 0,9 procent. Volkswagen sloot vrijwel vlak. Het Financieele Dagblad meldde dat de Duitse autofabrikant voorlopig zijn Nexperia-chips van elders betrekt, nu de Chinese dochtermaatschappij alleen nog maar aan Chinese distributeurs levert, na een conflict over zeggenschap bij het Nederlands-Chinese moederbedrijf.

Volkswagen herstelde daarmee nauwelijks van de daling van ruim 2 procent op woensdag, toen de Duitse autofabrikant net als Mercedes-Benz waarschuwde dat de situatie rond halfgeleiderfabrikant Nexperia tot verstoringen leidt binnen de auto-industrie vanwege het Chinese exportverbod op de chips van het bedrijf. Er dreigde stilvallen van de productie vanaf volgende week van de Volkswagen Golf en daarom was er woensdagavond crisisoverleg in Duitsland, volgens Duitse media. Ook de Japanse autobrancheorganisatie JAMA waarschuwde donderdag voor problemen en een mogelijk probleem met de levering van Nexperia-chips.

Halfgeleiders waren ook een thema in Europa. Chipfabrikant STMicroelectronics ging hard onderuit in Parijs na tegenvallende cijfers. De omzet daalt omdat het vraagherstel op de halfgeleidermarkt langer duurt dan voorzien. Rivaal Infineon verloor in de DAX 2,3 procent. 

ASML dat in een meer geavanceerd segment actief is, sloot in Amsterdam juist 2 procent hoger.

Het Nederlandse Besi won zelfs 4 procent, na een plus van 8 procent in de ochtend, na resultaten. De outlook voor het vierde kwartaal schoot volgens Degroof Petercam wat tekort, maar de omzetontwikkeling verbetert en de orders blijven sterk. Degroof zag ruimte het koersdoel wat te verhogen van 100 naar 105 euro, maar het Reduceren advies werd gehandhaafd.

Unilever won verder 0,5 procent in Amsterdam na omzetcijfers. Vooral in de Verenigde Staten presteerde Unilever sterk, met een groei van meer dan 5 procent ondanks een stevige vergelijkingsbasis, aldus Jefferies. 

Oliereus Shell won 2,9 procent na een sprong omhoog van de olieprijzen. BP sloot 3,6 procent hoger in Londen en TotalEnergies won in Parijs 2 procent.

De Zwitserse farmaceut Roche verhoogde de winstverwachting, maar liet de outlook voor de omzet staan. Het aandeel daalde 3,2 procent.

Tussenstand Wall Street

De S&P500 steeg 0,5 procent rond sluitingstijd in Europa.