Beleggers Belangen Live

Palladium | Prijs van metaal onder druk

Koen Lauwers
Koen Lauwers Expert

Palladium werd dit jaar al 32% goedkoper en is daarmee een van de slechtst presterende metalen in 2023.

Tot anderhalf jaar geleden was palladium erg in trek bij investeerders terwijl platina achterbleef. Die situatie is intussen omgedraaid. Ook platina doet het niet goed, maar het verlies is met 17% wel een stuk kleiner. Net na het uitbreken van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne in het voorjaar van 2022 koerste palladium naar een recordprijs van meer dan $3400 per troy ounce. Aanleiding was de vrees voor schaarste aan de aanbodzijde omdat Rusland voor ruim een kwart van het globale aanbod instaat. Intussen is de prijs met bijna 70% gecorrigeerd nu blijkt dat er van schaarste geen sprake is.

Platina als alternatief

Bovendien werd palladium na de aanhoudende prijsstijging van de voorbije jaren het slachtoffer van zijn eigen succes. De autosector zag de voorbije jaren de productiekosten voor katalysatoren op basis van palladium pijlsnel stijgen. Daarop werd het productieproces aangepast, zodat nu ook het veel goedkopere platina kan worden gebruikt. De World Platinum Investment Council verwacht voor 2023 een stijging van de vraag met ongeveer een kwart. Palladium is nog meer dan platina afhankelijk van de auto-industrie, want 80% van het metaal komt in katalysatoren terecht. Dat is vooral op langere termijn een nadeel, omdat verbrandingsmotoren de komende tijd worden verdrongen door elektrische motoren.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Koen Lauwers

Koen Lauwers

Expert

Koen Lauwers (1975) is master in de handels- en consulaire wetenschappen en heeft een aanvullende master in de Bedrijfsinformatica (Vrije Universiteit Brussel). Hij startte in 1999 als analist technologie-aandelen en doet als onafhankelijk financieel analist aan beleggingsresearch voor verschillende marktpartijen. Koen heeft een brede kijk op de financiële markten en is met name gespecialiseerd in grondstoffen, valuta's, macro-economie en geopolitieke evoluties.

Meer artikelen van deze expert