(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs maakt zich vrijdag op voor een licht lagere opening. Futures op de AEX index wezen ongeveer een uur voor de beursgong op een winst van 0,1 procent.
De AEX koerste donderdag nog 1,0 procent lager op 961,06 punten.Technologie-aandelen leken te herstellen van de klap op dinsdag, maar gingen donderdag toch weer omlaag.
Op Wall Street daalden hoofdgraadmeter S&P en technologiebeurs Nasdaq donderdagavond met respectievelijk 1,1 en 1,9 procent, met duidelijke verliezen voor AI-gerelateerde aandelen zoals Nvidia, AMD en Microsoft.
De Aziatische beurzen daalden in navolging van Wall Street vanochtend eensgezind, met als grootste daler de Nikkei index in Tokio met een verlies van 1,8 procent. Hongkong gaf minder dan 1 procent prijs, terwijl Sydney en Mumbai ruim een half procent verloren.
In Japan gaf technologie-investeerder Softbank vanochtend ongeveer 8 procent prijs, terwijl ook halfgeleiders flink onder druk stonden. Door de steile opmars van de afgelopen maanden van vooral aandelen gericht op kunstmatige intelligentie zijn de waarderingen flink opgerekt, en wordt hier en daar zelfs gespeculeerd over een bubbel.
ING ziet echter ook kansen. “We zien het regelmatig op de beurzen: de ene dag is het glas halfleeg, de andere is het weer halfvol”, schetste investment manager Simon Wiersma van ING het sentiment. Tot nu toe wordt elke dip razendsnel gevolgd door koopjesjagers die bang zijn om de boot te missen, volgens Wiersma.
De Amerikaanse oliefuture koerste vanochtend een half procent hoger naar 59,76 dollar per vat, na drie verliesdagen op rij in New York. Goud en Crypto zaten vanochtend in de lift.
“De huidige Amerikaanse begrotingsimpasse duurt ondertussen nu al langer dan ooit tevoren, zonder dat een oplossing in zicht is. De markten bevinden zich hierdoor op onbekend terrein en beleggers handelen grotendeels op gevoel”, aldus analisten van Monex Europe, doelend op het achterwege blijven van veel belangrijke macrocijfers.
Het Amerikaanse banenrapport dat voor vanmiddag stond geagendeerd, en dat ook wel wordt beschouwd als ’s werelds belangrijkste macrocijfer, wordt dan ook niet vrijgegeven.
De onzekerheid gerelateerd aan de shutdown zorgt ervoor dat de Federal Reserve in december vermoedelijk op de pauzeknop drukt voor wat betreft verdere renteverlagingen, aldus analisten van First Abu Dhabi Bank.
“Momenteel staat de Amerikaanse economie niet op instorten. Het ADP-rapport van [woensdag] en de inkoopmanagersindex voor de dienstensector in de VS spreken dat idee tegen”, aldus Frank Vranken van Bank Edmond de Rothschild, die daarbij wees op een “hardnekkige inflatie” in de dienstensector.
“Dat zal de Fed ook niet zijn ontgaan”, meent de beleggingsexpert van Edmond de Rothschild.
Fed-voorzitter Jerome Powell gaf vorige week al aan dat een nieuwe renteverlaging in december niet vanzelfsprekend is.
Bedrijfsnieuws
Aperam behaalde in het derde kwartaal een lagere EBITDA, zoals de markt ook verwachtte. Het concern realiseerde een aangepaste EBITDA van 74 miljoen euro, ten opzichte van 112 miljoen euro in het tweede kwartaal en 86 miljoen euro in de eerste drie maanden van 2025. Voor het lopende vierde kwartaal verwacht Aperam dat het aangepaste bedrijfsresultaat “iets lager” zal uitvallen dan in het derde kwartaal.
InPost zag in het derde kwartaal de volumes sterker stijgen dan een jaar geleden, maar werd wel iets voorzichtiger over de EBITDA in 2025. Dit meldde de Poolse aanbieder van pakketkluisjes met een notering aan het Damrak vrijdag voorbeurs.
Sif presteerde in het derde kwartaal iets beter dan in het voorgaande kwartaal, zo bleek vrijdag uit cijfers van de Roermondse funderingsspecialist.
Brunel blijft kampen met tegenwind en zag ook in het derde kwartaal de omzet en winst dalen.
Euronext behaalde in het derde kwartaal meer omzet en rekent op iets lagere kosten dit jaar. Dit bleek donderdag nabeurs uit de resultaten van de beursuitbater, die ook een aandeleninkoopprogramma aankondigde.
CM.com wees vrijdag het overnamebod van Bird af. Bird zei afgelopen woensdag CM.com te willen overnemen voor 165,8 miljoen euro in contanten, of 5,16 euro per aandeel.
Slotstanden Wall Street
De Dow Jones index daalde donderdag 0,8 procent op 46.912,30 punten. De S&P 500 verloor 1,1 procent op 6.720,32 punten en de Nasdaq leverde 1,9 procent in op 23.053,99 punten.