(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs maakt zich donderdag op voor een min of meer neutrale opening. De Amerikaanse oliefuture maakte vanochtend een koerssprong.
De AEX sloot woensdag nog fractioneel in het rood op 966,00 punten, na onder meer resultaten van Heineken die beleggers tevreden stelden en een teleurstellende update van Randstad.
Wall Street sloot daarnaast woensdag lager, door hernieuwde zorgen over de handelsoorlog tussen China en de Verenigde Staten en teleurstellende berichten van techbedrijven Netflix en Texas Instruments. De S&P 500 verloor 0,5 procent, terwijl techbeurs Nasdaq de gebeten hond was met een verlies van 1,9 procent.
Dinsdag stuwden sterke kwartaalresultaten van onder andere Coca-Cola de Dow Jones-index nog naar een nieuw record. Van de 78 bedrijven die tot en met dinsdag hun kwartaalupdate gaven, was 87 procent beter dan verwacht en dat is meer dan normaal, bleek uit data van de London Stock Exchange.
Het optimisme werd woensdag onder meer gedempt doordat president Donald Trump aankondigde dat de geplande ontmoeting volgende week met de Chinese president Xi Jinping “misschien niet doorgaat”, hoewel Trump nog steeds rekent op een goede handelsdeal.
Daarmee neemt de kans toe dat de recent opgelaaide handelsoorlog tussen de twee landen voortdurend en niet met een sisser afloopt.
Ondertussen steeg de Amerikaanse oliefuture vanochtend met 4 procent naar 60,80 dollar per vat, nadat de regering Trump extra sancties oplegde aan de twee grootste Russische oliebedrijven, Rosneft en Lukoil, vanwege het Russische “gebrek aan serieuze toewijding aan een vredesproces om de oorlog in Oekraïne te beëindigen.”
Netflix sloot woensdagavond 10 procent lager, nadat het streamingbedrijf een tegenvallende kwartaalwinst rapporteerde van 5,87 dollar per aandeel, waar analisten rekenden op 6,96 dollar. Wel was dit volgens het bedrijf het beste kwartaal ooit voor de advertentieomzet, die dit jaar zou kunnen verdubbelen.
Halfgeleiderbedrijf Texas Instruments verloor 5,6 procent na een teleurstellende winstverwachting voor het vierde kwartaal.
Nabeurs rapporteerden Tesla en IBM cijfers. De winst van Tesla daalde in het derde kwartaal fors, hoewel de omzet aantrok, omdat Amerikanen zich haastten om een elektrische auto aan te schaffen, voordat een belastingvoordeel van 7.500 dollar eind vorige maand verviel.
De lagere winstgevendheid is volgens Tesla het gevolg van grotere uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling op het gebied van kunstmatige intelligentie, en lagere inkomsten uit CO2-credits. Deze inkomsten daalden met 44 procent tot 417 miljoen dollar. Het aandeel daalde in de elektronische handel nabeurs met 3,5 procent, na een daling van 0,8 procent in de reguliere handel.
IBM boekte daarnaast in het derde kwartaal een sterke omzetgroei, omdat klanten op grotere schaal kunstmatige intelligentie gaan toepassen, maar de winst was lager dan verwacht. Het aandeel IBM steeg in de reguliere handel nog 1,9 procent, maar noteerde na de resultaten in de handel nabeurs 6,0 procent lager.
Vandaag staan op Wall Street onder meer cijfers van Honeywell, Ford en Intel op de agenda.
De Japanse beurs daalde vanochtend met anderhalf procent, terwijl de Nifty 50 index in Mumbai juist 0,8 procent won.
In Tokio stond het aandeel Softbank met 6 procent flink onder druk, nadat de techinvesteerder de uitgifte van obligaties aankondigde. De opbrengst moeten worden aangewend om investeringen in kunstmatige intelligentie mee te financieren.
Bedrijfsnieuws
De Amerikaanse tak van Ahold Delhaize is van plan om voor 860 miljoen dollar een distributiecentrum te bouwen om zijn netwerk van aanvoerketens aan de Amerikaanse oostkust te versterken. Dat maakte het supermarktbedrijf woensdag bekend.
Heineken verwacht jaarlijks honderden miljoenen te kunnen besparen, maar wil ook flink investeren om verder te groeien. Dit maakte de brouwer donderdag bekend in aanloop naar een beleggersdag later vandaag.
De omzet van Aalberts daalde het afgelopen kwartaal licht tot 772,5 miljoen euro. Vooral de omzet uit halfgeleiders liep met 23,5 procent flink terug. De EBITA liep met 9,9 procent terug tot 96,3 miljoen euro, goed voor een marge van 12,5 procent. Een jaar eerder was de marge nog 13,7 procent.
In het afgelopen kwartaal steeg de omzet van Acomo op jaarbasis met 6 procent tot 357,3 miljoen euro.
Slotstanden Wall Street
De S&P 500 index sloot woensdag 0,5 procent lager op 6.699,40 punten, de Dow Jones-index verloor 0,7 procent tot 46.590,41 punten en technologiebeurs Nasdaq Composite eindigde 1,9 procent lager op 22.740,40 punten.