De onwrikbare opstelling van de Franse vakbonden zet de verhoudingen tussen de Nederlandse en Franse tak binnen Air France-KLM weer op scherp. Naast het feit dat stakingen het luchtvaartconcern veel geld kosten, is ook de stijgende olieprijs een domper.
Na de euforie over de zwarte cijfers waarmee Air France-KLM het jaar 2015 afsloot, is het plaatje er sindsdien een stuk minder rooskleurig uit komen te zien. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie werd vorig jaar flink geholpen door de stevige daling van de olieprijs. Puur autonoom staat de omzet en winstgevendheid onder druk door scherpe concurrentie van de grote Europese prijsvechters Easyjet en Ryanair en de opkomende maatschappijen uit het Midden-Oosten. Door de forse daling van de olieprijs leek 2016 een nog veel beter jaar te worden, maar sinds het dieptepunt is de olieprijs inmiddels weer verdubbeld. Ook de terroristische aanslagen in Parijs en Brussel hebben het plaatje er niet gunstiger op gemaakt. De International Air Transport Association (IATA) verlaagde onlangs het winstvooruitzicht voor de Europese luchtvaart met €1 mrd naar €7,5 mrd, vooral door de negatieve impact van de terreurdaden op het vliegverkeer.
Stakingen
Daar zijn voor Air France-KLM nu de stakingen van de Franse piloten bijgekomen, precies op het moment dat Frankrijk het EK voetbal organiseert. Personeelsacties in Frankrijk kostten Air France-KLM in 2014 al bijna €500 mln. Dergelijke hoge kosten komen helemaal ongelegen voor een bedrijf met hoge schulden en margedruk. De Franse piloten weigeren een loonkorting van 10 procentpunt op nachtelijke uren, vooral ook omdat zij dit niet kunnen compenseren met meer uren, aangezien juist in vliegroutes wordt gesneden. Verlaging van de personeelskosten is voor Air France-KLM bittere noodzaak om de concurrentiepositie te verbeteren.
De macht van de Franse vakbonden zorgt niet alleen voor hoge stakingskosten en het uitblijven van besparingen, ook de verhouding tussen KLM en Air France wordt verder onder spanning gezet. Om de Franse piloten toch meer vlieguren te kunnen bieden zou Air France vluchten van KLM naar Parijs willen overhevelen. Het zou dan vooral om intercontinentale vluchten gaan die nu nog via Schiphol lopen. Daarmee zou KLM en luchthaven Schiphol en de gehele BV Nederland schade worden toegebracht.
Eigenlijk liggen beide partners al sinds de fusie in 2006 met elkaar overhoop. Vorig jaar ging nog het verhaal dat de Fransen het kasgeld van KLM onder beheer zouden willen krijgen. Het vertrek van topman Alexander de Juniac naar de IATA had de onderhandelingen met de Franse vakbonden wat moeten vergemakkelijken, maar tot nu toe blijkt daar weinig van. Intussen wachten ook KLM moeilijke onderhandelingen met de Nederlandse vakbonden over het schrappen van arbeidsplaatsen onder het grondpersoneel. Naast besparingen gaat Air France-KLM ook onverminderd door met het slijten van tafelzilver. Na de verkoop van landingsrechten op Heathrow en een belang in boekingssysteem Amadeus is het bedrijf nu dicht bij de verkoop van cateringsbedrijf Servair. Ook staat er iets te gebeuren met Transavia.