Beleggers Belangen Live

Nieuw Dividendportefeuillepareltje AAK staat er goed voor

Menno van Hoven

Het nieuwe Dividendportefeuille-aandeel AAK uit Zweden is één van de mooiste dividendgroeiers in Europa. Een sterke balans en groeiende vraag naar duurzame en plantaardige ingrediënten staan centraal.

De nieuwe Dividendportefeuille-aankoop AAK uit Zweden, voorheen bekend onder de naam AarhusKarlshamn, is een wereldwijd opererende producent van plantaardige oliën en vetten die worden gebruikt als functionele en waarde-verhogende ingrediënten in onder meer de voedingsmiddelenindustrie, persoonlijke verzorging en technische toepassingen.

Het bedrijf bedient wereldwijd klanten in sectoren zoals chocolade en zoetwaren, bakkerij, zuivel, plantaardige voeding, gespecialiseerde voeding, foodservice, diervoeding en persoonlijke verzorging. Het huidige AAK ontstond in 2005 uit de fusie van het Deense Aarhus Palmekærnefabrik (1871) en het Zweedse Karlshamns AB (1918), beide pioniers in de verwerking van plantaardige oliën. Aanvankelijk werd de gecombineerde onderneming AarhusKarlshamn genoemd. In 2011 werd de naam officieel verkort tot AAK AB.

Lees ook Dividendportefeuille staat weer op winst

Gezonde en duurzame producten

AAK richt zich, deels door acquisities, op groeisegmenten zoals chocolade en gespecialiseerde voeding, ondersteund door overnames en inspelend op de vraag naar gezonde en duurzame producten. Het bedrijf streeft naar een operationele winst van meer dan SEK3 per kilo in 2030 en een gemiddelde jaarlijkse winstgroei van 10%, dankzij schaalvergroting en een verschuiving naar producten met hogere marges.

De (eerste)kwartaalcijfers van 24 april vielen tegen met een volumedaling van 5% en een onveranderde winst per aandeel van SEK 3,59. Dankzij prijsverhogingen en groeiende verkopen van plantaardige oliën werd wel een 6% hogere omzet van SEK11,7 mrd gerealiseerd. Vooruitkijkend blijft AAK positief over de lange termijn en heeft het alle vertrouwen in de realisering van de strategische doelstellingen voor 2030. Ik kijk natuurlijk vooral naar het dividend en de onderliggende fundamenten.

Advies aandeel AAK blijft ‘kopen’

AAK heeft een ijzersterke, inmiddels nagenoeg schuldvrije, balans en kan de komende jaren bouwen een groeiende oorlogskas. Het dividend steeg de laatste tien jaar gemiddeld met ruim 16% per jaar, mede dankzij forse verhogingen van 35% in zowel 2025 als 2024. In lijn met de winst kan het dividend de komende jaren fors verder groeien. Met 1,9% dividendrendement en een k/w van 19 is AAK een prachtige aanvulling voor de Dividendportefeuille.

De auteur heeft een positie in AAK.

Nieuwe aankopen

Op 23 april was AAK één van de vijftien nieuwe aankopen voor de Dividendportefeuille die daarmee nog meer op pure dividendgroei is gericht. Van die vijftien aankopen was AAK wat dat betreft één van de absolute toppers met ruim 30% dividendgroei per jaar in de laatste twee jaar, waarmee zelfs nog iets beter werd gepresteerd dan Lotus Bakeries.

Alleen de Noorse sonarspecialist Norbit verhoogde het dividend nog sterker in 2024 en 2025, zeker als we de speciale dividenden meerekenen. AAK, dat nu een beurswaarde van omgerekend mrd heeft, streeft er naar om jaarlijks 30 tot 50% van de winst uit te keren aan aandeelhouders in de vorm van dividend.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Menno van Hoven

Menno van Hoven

Menno van Hoven (1978) schrijft sinds 2007 voor Beleggers Belangen. Sinds 2011 beheert hij de dividendportefeuille. Menno is in 2002 afgestudeerd aan de Hogeschool voor Economische Studies in Rotterdam (management, economie, recht). Tijdens zijn studie werd hij in 2000 tweede in het landelijke beursspel van het Algemeen Dagblad, waarna hij zijn beleggingscarrière via onder meer MeesPierson en de dealingroom van Fortis Bank uiteindelijk voortzette bij Beleggers Belangen.

Meer artikelen van deze expert