Beleggers Belangen Live

Grafiek van de Dag | Recordaantal beursgangen in 2021

Christian Slagter-Koster

Afgelopen jaar steeg het aantal IPO’s wereldwijd met 64%, wat onder meer te danken was aan de uitrol van coronavaccins, economisch herstel en veel liquiditeit.

Hoewel onder meer Coolblue en de Mirage Retail Group vorig jaar hun beursgang uitstelden, kreeg een recordaantal bedrijven voor het eerst een beursnotering. In 2021 gingen wereldwijd 2388 bedrijven naar de beurs, zo blijkt uit onderzoek van Ernst & Young. In 2020 lag het aantal IPO’s wereldwijd nog op 1452 en in 2019 op 1146.

Beursgangen wereldwijd 2021

De Nasdaq was afgelopen jaar koploper met 308 beursgangen, gevolgd door de SSE en SZSE. De AEX verwelkomde twintig nieuwe bedrijven, die opgeteld €10,4 mrd ophaalden, een recordbedrag voor het Beursplein.

Met alle beursgangen wereldwijd werd afgelopen jaar bij elkaar opgeteld $453 mrd aan vers kapitaal opgehaald. Het was volgens E&Y het meest actieve jaar sinds het begin van deze eeuw, waarbij in het vierde kwartaal van 2021 het hoogste aantal deals sinds 2007 werd bereikt.

Met name technologiebedrijven wisten de weg naar de beurzen te vinden. Denk aan onder meer cryptoplatform Coinbase en online broker Robinhood in de Verenigde Staten en MotorK in Amsterdam. Over MotorK zijn wij vooralsnog terughoudend.

Beursgangen in 2022

Voor 2022 staan er inmiddels ook alweer de nodige beursgangen op de agenda. Zo lopen onder andere maaltijdbezorger Instacart en social mediaplatform Reddit zich warm. De beursgang van Instacart wordt gewaardeerd op $40-50 mrd en die van Reddit op $10-15 mrd.

E&Y waarschuwt wel dat het coronavirus samen met een toenemende inflatie een spelbreker kan vormen, omdat die factoren gevolgen kunnen hebben voor de waarderingen en winstverwachtingen van bedrijven die een beursgang overwegen.

IPO-kandidaten moeten daarom dit jaar rekening houden met meer volatiliteit en een plan B achter de hand hebben, mocht de beursgang worden uitgesteld.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster (1985) schrijft sinds 2010 voor Beleggers Belangen. Na zijn HBO studie Small Business & Retail Management werkte Christian onder meer voor beleggingsplatformen Analist.nl en Belegger.nl. In 2010 is Christian zijn eigen contentmarketingbureau Slagter Media gestart. Vanuit zijn agrarische achtergrond heeft Christian bovenmatige interesse in beursgenoteerde agrobedrijven en commodities, terwijl vanuit zijn vakgebied de focus ligt op innovatieve technologiebedrijven.

Meer artikelen van deze expert