Beleggers Belangen Live

Arcadis maakt zich op voor uitdagend jaar

Jeroen Boogaard

Na de recente winstwaarschuwing brachten de jaarcijfers van Arcadis geen nieuwe tegenvallers. Het lagere orderboek wijst echter op zwakkere markten.

Ingenieursbureau Arcadis heeft vorig jaar met behulp van overnames en wisselkoers­effecten de omzet met 30% opgevoerd naar €3,4 mrd. Op eigen kracht ging de omzet met slechts 1% omhoog. De onderneming kampt met een diepe recessie in Brazilië, een lagere vraag in Noord-Amerika en een groeivertraging in Azië. Bovendien heeft de lagere olieprijs invloed op de activiteiten in het Midden-Oosten. De nettowinst voor diverse eenmalige posten steeg met 11% naar €137 mln, conform de recent verlaagde prognose.

Margedruk

Met een toename van 20% naar €208,8 mln bleef het ebita sterk achter bij de omzet, waardoor de marge daalde van 8,7 naar 8,0%. Gecorrigeerd voor herstructurerings- en integratiekosten van in totaal €40 mln en eenmalige kostenoverschrijdingen bij een aantal projecten bleef de ebita-marge echter stabiel op 10,1%. De margedruk buiten Europa werd gecompenseerd door kostenbesparingen en synergievoordelen. Het is de vraag of dat dit jaar ook zal lukken.

De marktomstandigheden zijn de laatste tijd verslechterd, getuige de autonome omzetkrimp van 4% in het vierde kwartaal en de autonome daling van het orderboek met 7%. Niettemin wil Arcadis het ebita dit jaar verhogen en dat moet ook lukken gezien de enorme eenmalige negatieve posten in 2015. Positief is dat Arcadis de zorgen bij beleggers over het werkkapitaal en de balans kon wegnemen. Het werkkapitaal in verhouding tot de omzet daalde van 17,4 naar 17,1%, waardoor de vrije kasstroom steeg naar €121 mln. De nettoschuld/ebitda ratio van 1,9 (2014: 2,0) blijft ruim binnen de bankconvenanten van minder dan 3,0. Als teken van vertrouwen verhoogt Arcadis het dividend met 5% naar €0,63 per aandeel. Over het fraude-onderzoek in Brazilië had het bedrijf geen nieuws.

Jaarcijfers

in mln € 2015 2014
Omzet 3419 2635
Ebita 208,8 174,5
Nettowinst 98,7 91,6

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jeroen Boogaard

Jeroen Boogaard

Expert

Jeroen Boogaard (1973) schrijft sinds 2011 voor Beleggers Belangen. Sinds 2010 is hij actief als zelfstandig financieel journalist, daarvoor werkte hij twaalf jaar bij een beleggingsmagazine als analist en later als adjunct-hoofdredacteur. Zijn specialisaties zijn vastgoed, Exchange Traded Funds (ETF's) en Nederlandse small- en midcaps.

Meer artikelen van deze expert