Updates

Aandelen Internationaal

Sanofi

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Avantium

Advies
houden
Aandelen Nederland

AkzoNobel

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Prosus

Advies
houden
Aandelen Nederland

Nieuwe Steen Investments

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Allfunds

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Broadcom

Advies
kopen

Updates

Aandelen Internationaal

Sanofi

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Avantium

Advies
houden
Aandelen Nederland

AkzoNobel

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Prosus

Advies
houden
Aandelen Nederland

Nieuwe Steen Investments

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Allfunds

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Broadcom

Advies
kopen
Advies Jeroen Boogaard, 1 jul 08:30

Flinke kopzorgen voor deze Duitse autobouwer

0 0 Leestijd ongeveer

De handelsoorlog en prijsconcurrentie in China zetten de winst van Mercedes-Benz flink onder druk. Nieuwe modellen en kostenbesparingen moeten het tij doen keren.

Voor Mercedes-Benz is het jaar slecht begonnen en de impact van de handelsoorlog zal zich in het tweede kwartaal laten voelen. Eind april heeft de Duitse autoproducent zijn winstverwachting als gevolg van de Amerikaanse importheffingen losgelaten. Zonder de heffingen zou het bedrijfsresultaat dit jaar conform de eerdere verwachting aanzienlijk lager uitkomen. Een zwakke consumentenvraag en prijsconcurrentie van met name Chinese merken zoals BYD zorgen voor margedruk bij de personenwagendivisie.


In het eerste kwartaal daalde de omzet met 7% en het bedrijfsresultaat met 41%. Bij de belangrijke personenwagendivisie daalde het bedrijfsresultaat met 24%, bij een 6% lagere omzet. De ebit-marge verslechterde hier van 9,0% naar 7,3%. Eerder rekende Mercedes-Benz voor heel 2025 op een margedaling van 8,1% naar 6-8%, maar dat zal door de tarieven nog slechter uitpakken. De pijn zit vooral in China, waar de afzet in het eerste kwartaal met nog eens 10% daalde, na een krimp van ruim 7% in 2024. Met prijsverlagingen, nieuwe modellen en kostenbesparingen wil Mercedes-Benz de negatieve trend keren.

Lees ook EVS komt traag op gang

Mercedes-Benz wil vernieuwen

Tot 2027 moeten de vaste kosten van het concern als geheel met 10% omlaag, na reeds een reductie van 19% sinds 2019. Samen met de introductie van nieuwe modellen zal dit vanaf 2027 naar verwachting resulteren in een margeverbetering bij de personenautodivisie tot minstens 10%. Het bedrijf vernieuwt ruwweg 80% van zijn huidige aanbod en richt zich daarbij nog meer op het hogere segment. Vallen die modellen in de smaak, dan kunnen de Duitsers deze zwakke periode snel achter zich laten.

Advies aandeel Mercedes-Benz blijft ‘kopen’

Voor het sentiment rond het aandeel is het daarnaast uiteraard van belang dat de EU en de VS voor de deadline van 9 juli een handelsakkoord sluiten. Het aandeel is in de afgelopen twaalf maanden met 22% gedaald en beschikt met een k/w van slechts 6,4 op basis van de consensuswinstraming voor 2026 over een mooi stijgingspotentieel als Mercedes-Benz zijn belofte van margeherstel inlost. Wij hebben daar vertrouwen in en houden vast aan het koopadvies.

Cijfers eerste kwartaal
In mln. € 2025 2024
Omzet 33.224 35.873
Bedrijfsresultaat 2.289 3.863
Nettowinst 1.731 3.025
Handelsoorlog raakt ook Volkswagen
Volkswagen maakt eveneens een lastig jaar door. De afzet in China staat nog steeds onder druk en het grotere aandeel van elektrische modellen weegt vooralsnog op de winstmarges. Over heel 2025 komt de operationele marge uit aan de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte van 5,5-6,5% (2024: 6,7%) als gevolg van de winstwaarschuwing bij Porsche. De hogere Amerikaanse importtarieven zijn hier buiten beschouwing gelaten. Nieuwe modellen vinden gretig aftrek in Europa en dat zou samen met rust op het handelsfront de komende kwartalen de koers kunnen aanjagen. Op 3,3 keer de winst voor 2026 zijn de structurele uitdagingen in China wel ingeprijsd en gaat het verkoopadvies naar ‘houden’.

Alert

Selecteer de onderwerpen waarover u een Beleggers Belangen alert wilt ontvangen. Uw selectie wordt direct bewaard en kunt u op ieder moment zelf aanpassen.

Verder lezen?

Blijf dagelijks op de hoogte van het laatste beleggingsnieuws. Ontdek Beleggers Belangen nu vanaf €11,50 per maand. Bent u nieuw en wilt u eerst meer informatie? Klik dan hier! 

 Bekijk onze abonnementen hier!
Meer uitleg over inloggen? Lees de FAQ