Beleggers Belangen Live

Air France-KLM blijft achterligger

Peter Schutte
Peter Schutte Expert

Beleggers reageerden uitbundig op het feit dat Air France-KLM na vier verliesjaren weer winst maakt. Het bestuur hamert op verdere kostenbesparingen.

De koers van Air France-KLM steeg met ruim 10% op de jaarcijfers. Met name door de fors gedaalde olieprijs werden op zowel operationeel als nettowinstniveau zwarte cijfers schrijven. Het operationeel resultaat kwam uit op €816 mln (2014: verlies €129 mln). De nettowinst bedroeg €118 mln (€0,34 per aandeel), tegen een verlies van €225 mln het jaar ervoor.

De verkoopopbrengst van landingsrechten op Londen Heathrow (€230 mln) en aandelen Amadeus (€218 mln) hielpen fors mee. Positief is dat de nettoschuld daalde van €5,4 mrd naar €4,3 mrd. Voor 2016 ziet het plaatje er ook goed uit. Bedroeg de kerosinerekening over 2015 €6,2 mrd (-6,7% en -22,3% autonoom), bij de huidige olieprijzen zou dat dit jaar €4,5 zijn. Kerosine zou dan dalen van 39% van de totale kosten naar 32%. Onderliggend staat de omzet en winstgevendheid onder druk. Zo daalde de omzet in het vierde kwartaal 2015 autonoom met liefst 3,4%.

Lees ook: Technische analyse Air France-KLM

Gecorrigeerd voor de negatieve effecten van de terroristische aanval in Parijs is het beeld iets opgewekter, maar autonoom daalde de kosten per eenheid met slechts 0,6%. Air France-KLM moet duidelijk een groot deel van de lage olieprijs door de felle concurrentie doorgeven aan de klant. Het is niet voor niets dat het er alles aangelegen is prijsvechter Transavia meer body te geven en verdere kostenbesparingen zijn noodzakelijk om mee te blijven doen.

 

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Peter Schutte

Peter Schutte

Expert

Peter Schutte (1969), econoom met afstudeerrichting monetaire economie, is sinds 1996 werkzaam in de financiële journalistiek. In deze hoedanigheid heeft hij zich altijd beziggehouden met het geven van aandelenadviezen. Sinds 2011 werkt hij op freelancebasis voor Beleggers Belangen, waarvoor hij actief bedrijven in de transport- en logistieke sector volgt. Peter is verder gespecialiseerd in Nederlandse small- en midcaps, waarvan hij regelmatig bestuurders interviewt. Daarnaast schrijft hij over macro-economische en monetaire ontwikkelingen. Peter is zelf een actief belegger, iets wat hij als een voorwaarde beschouwt voor het geven van goede beleggingsadviezen. Ook in zijn eigen beleggingen legt hij de nadruk op Nederlandse small- en midcaps.

Meer artikelen van deze expert