Beleggers Belangen Live

Intel maakt pas op de plaats

Dit jaar worden er waarschijnlijk minder chips (halfgeleiders) verkocht. Volgens onderzoeksbureau VLSI daalt de wereldwijde chipomzet met 1,0%, Gartner verwacht ongeveer een krimp van 0,8%. Deze situatie wordt niet veroorzaakt door een negatieve economische situatie wereldwijd, want de Wereldbank verwacht dit jaar juist een economische groei van 2,8%.

De malaise in de chipmarkt wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de dalende afzet van pc’s en tablets, die beide een verkoopdaling laten zien van rond de 8%. Dalende pc-verkopen zullen voor de meeste beleggers geen echte verrassing zijn, maar van tablets werd tot voor kort nog veel groei verwacht. De komst van grotere smartphones zal een rol spelen bij de afnemende interesse in tablets: voor onderweg is de smartphone vaak handiger, terwijl de functionaliteit vrijwel of helemaal gelijk is aan die van een tablet. Er zullen waarschijnlijk veel klanten zijn die wel regelmatig een nieuwe smartphone kopen, maar die het kopen van een tablet uitstellen of afstellen.

Intel is en blijft de grootste fabrikant van chips, en het lijkt dan ook logisch dat dit bedrijf last heeft van de negatieve trend die de gehele markt raakt. Maar Samsung en TSMC, bepaald geen kleine concurrenten, hebben de omzet wel zien stijgen.

Intel is voor een belangrijk deel van de omzet afhankelijk van pc’s, en zoals gezegd gaat het met de pc-verkopen niet geweldig. De divisie van Intel die chips voor pc’s maakt, had een 10% lagere omzet in de eerste negen maanden. Omdat meer dan de helft van de omzet uit deze divisie komt, konden groeicijfers bij andere divisies het verlies niet goedmaken. De verwachting is dat er in het laatste kwartaal een ongeveer gelijke omzet gemaakt zal worden. We hadden Intel al een tijd op ‘kopen’ staan, vanwege het niet onaardige dividendrendement, de uitstekende financiële positie en de heel redelijke waardering.

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Hildo Laman

Hildo Laman (1977) werkt sinds 2011 bij Beleggers Belangen. Na een studie Algemene Economie werkte hij zes jaar lang als market maker aan de Optiebeurs in Amsterdam. Een jaar voordat hij bij Beleggers Belangen aan de slag ging, begon Hildo met de financiële opleiding CFA, die hij in 2013 afrondde. Voor Beleggers Belangen schrijft Hildo over derivaten, valuta’s, grondstoffen, technologie (onder andere over ASML, het allereerste aandeel dat hij zelf ooit kocht, toen hij 16 was), mijnbouw, autofabrikanten en participatiemaatschappijen.

Meer artikelen van deze expert