Beleggers Belangen Live

AEX, Dow Jones en STOXX’s dooreen geschud

Ivan Snurer
Ivan Snurer Expert

Net als NYSE Euronext herziet STOXX vier keer per jaar de samenstelling van zijn indices, met dien verschil dat bij NYSE Euronext de jaarlijkse herweging in maart plaatsvindt en bij STOXX in september.

S&P Dow Jones, het bedrijf dat de Dow Jones Industrial Average samenstelt, past daarentegen zijn hoofdindex enkel en alleen aan als daar aanleiding toe is. De indexbeheerders besloten twee weken geleden dat de aluminiumproducent Alcoa, Bank of America en het computerfabrikant Hewlett-Packard vanaf 23 september in de Dow Jones vervangen zullen worden door zakenbank Goldman Sachs, sportkledingfabrikant Nike en creditcardmaatschappij Visa.

Het besluit om de drie genoemde bedrijven maandag uit de Dow Jones te halen, is de resultante van de lage koersen, maar wordt vooral ingegeven door de wens om in de oudste en bekendste beursgraadmeter ter wereld meer sectorspreiding aan te brengen. Voor de aandeelhouders van Alcoa, Bank of America en Hewlett-Packard hoeft die verwijdering geen slechte zaak te zijn. De aandelen die uit een hoofdindex worden verwijderd, doen het op de beurs vaak beter dan hun opvolgers.

De nieuwkomers zijn zelden een aanwinst. Vooral in aanloop naar de indexopname is sprake van een bovengemiddelde koersontwikkeling. Eens het aandeel deel uitmaakt van de index blijft de koers achter op de rest. De ondermaatse prestatie is terug te voeren op het feit dat na de effectieve toetreding het prijsopdrijvende effect van indexvolgers volledig is uitgewerkt. En aangezien de bovengemiddelde koersontwikkeling niet werd ingeleid door fundamentele ontwikkelingen, zoekt het aandeel terug zijn oude evenwichtsprijs op.

Nu over naar Nederland: maandagmorgen neemt kabelbedrijf Ziggo in de AEX de vrijgekomen plaats van koffiebrander D.E. Master Blenders 1753 in. Oak Leaf, het investeringsvehikel van Joh. A. Benckiser, heeft zijn overnamebod op Douwe Egberts onvoorwaardelijk verklaard. Omdat de kabelaar doorstoot naar de belangrijkste aandelenindex van Nederland, komt Orascom Construction Industries ter vervanging van Ziggo in de AMX. De binding met Nederland lijkt vergezocht, maar in 2010 nam de Egyptische bouwmaatschappij de activiteiten van DSM Agro en DSM Melamine over en versterkten hiermee hun belang in de kunstmestindustrie.

Per 23 september staat ook staalbedrijf ArcelorMittal zijn plaats in de €uro STOXX 50 af aan Deutsche Post. Professionele partijen zien de €uro STOXX 50 als de index voor de vijftig belangrijkste aandelen uit de eurozone. In feite is de graadmeter het kleine broertje van de STOXX Europe 50 waarin de vijftig belangrijkste aandelen uit Europa worden opgenomen. Aldaar treden de Franse verzekeraar AXA en het Britse Lloyds Banking ten nadele van het Duitse energiebedrijf E.ON en het Britse Imperial Tobacco toe tot de brede Europese hoofdindex. Beide indices zijn echter een subindex van de STOXX Europe 600 dat onderdak biedt aan de zeshonderd belangrijkste Europese aandelen.

Tegelijkertijd treden maandagmorgen twaalf bedrijven toe tot de STOXX Europe 600, dat betekent ook dat er evenzoveel bedrijven uit de index verdwijnen. Raiffeissen Bank en Verbund (A), Thrombogenics (B), Allreal en Mobimo (CH), Salzgitter (D), Acciona en Tecnicas Reunidas (E), Maurel et Prom (F), Banca Popolare di Milano (I), Oriflame Cosmetics (S) en ons eigen ECP ruimen het veld ten voordele van CEZ en Komercni Banka (CZ), Vestas Wind Systems (DK), Evonik (D), BBA Aviation, Berendsen, Genel Energy en Ocada (GB), Kingspan (IER), Azimut (I) en ICA Gruppen en Intrum Justitia (S). @ Ivan Snurer

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Ivan Snurer

Ivan Snurer

Expert

Ivan Snurer (1965) studeerde in Brussel autotechnieken aan de Hogeschool voor Wetenschap en Kunst. Bij Volvo Cars was hij als productingenieur en later als kwaliteitsingenieur nauw betrokken bij de ontwikkeling en de assemblage van de Volvo 400-reeks in Born. Via een omweg in de Europese nucleaire industrie kwam hij medio jaren negentig terecht in de financiële wereld, nadat hij aan Nyenrode Business Universiteit zijn MBA-titel had behaald en zich aan de Erasmus Universiteit Rotterdam had verdiept in quantitative finance. Snurer publiceert sinds eind jaren negentig met enige regelmaat in de Belgische en Nederlandse financiële pers en schrijft sinds 2002 voor Beleggers Belangen. Hij is directeur van Quantalytica, een onafhankelijk adviesbureau dat onderzoek verricht naar de efficiëntie van beleggingsstrategieën en selectiemethodieken.

Meer artikelen van deze expert