Beleggers Belangen Live

Waarom de donkere luchten boven opkomende landen zullen opklaren

Christian Slagter-Koster

In de eerste jaarhelft waren beleggers wat opkomende landen betreft vooral bezorgd over de stijgende Amerikaanse rentevoeten, de sterkere dollar en de handelsoorlog. De hogere rentevoeten kunnen ertoe leiden dat opkomende landen meer moeten betalen voor externe schulden. Een gevolg hiervan kan zijn dat lokale valuta’s onder druk komen te staan, omdat het afbetalen van schulden die zijn aangegaan in dollars moeilijker wordt.

Franklin Templeton wijst er echter op dat het leeuwendeel van deze uitstaande schulden is uitgedrukt in lokale valuta’s in plaats van in Amerikaanse dollars. Daarnaast is de groei van de Amerikaanse economie vooral te danken aan belastingverlagingen, die gefinancierd worden met tekorten. Op langere termijn zal dit de dollar onder druk zetten.

De bezorgdheid van beleggers over de Amerikaanse handelsheffingen en de gevolgen daarvan voor opkomende landen vindt Franklin Templeton overdreven: de realiteit is dat de handel tussen regionale partners in opkomende landen is toegenomen en dat dit de groei steeds sterker stimuleert.

Reden tot optimisme

De analisten zien redenen om juist optimistisch te zijn over opkomende landen. Allereerst is het bruto binnenlands product sneller gegroeid dan dat van veel ontwikkelde landen. Die trend is al jaren aan de gang en Franklin Templeton verwacht niet dat het tij snel zal keren.

Ten tweede is de cashflowgeneratie van opkomende landen aanzienlijk versneld. In combinatie met een verbeterde kapitaalallocatiediscipline heeft dit geleid tot hogere aandeelhoudersrendementen en afbouw van bedrijfsschulden.

Ook is de winstgroei op peil gebleven. Franklin Templeton rekent er daarbij op dat factoren als technologie en consumptiegedrag, die gericht zijn op het binnenland, op langere termijn belangrijker worden. Ondanks dit goede nieuws zijn de aandelen in opkomende landen nog goedkoper geworden.

De analisten stellen verder vast dat de tekorten op de lopende rekening van veel opkomende landen zijn verbeterd. Gemiddeld genomen is er sprake van een overschot. Volgens hen is daarom een groot deel van de opkomende economieën veel gezonder dan tijdens voorgaande correctiefasen.

Verwachtingen tweede jaarhelft

Franklin Templeton denkt dat de tweede jaarhelft van 2018 voor opkomende landen beter zal zijn door een positiever beleggerssentiment, stijgende consumptiebestedingen door evenementen als Singles Day en Black Friday, en een piek in de Chinese autoverkopen aan het einde van het jaar doordat fabrieken dicht gaan om vervuiling in de winterperiode een halt toe te roepen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster (1985) schrijft sinds 2010 voor Beleggers Belangen. Na zijn HBO studie Small Business & Retail Management werkte Christian onder meer voor beleggingsplatformen Analist.nl en Belegger.nl. In 2010 is Christian zijn eigen contentmarketingbureau Slagter Media gestart. Vanuit zijn agrarische achtergrond heeft Christian bovenmatige interesse in beursgenoteerde agrobedrijven en commodities, terwijl vanuit zijn vakgebied de focus ligt op innovatieve technologiebedrijven.

Meer artikelen van deze expert