Beleggers Belangen Live

Waardoor dalen de Rabobank-certificaten zo sterk?

Kunt u mij uitleggen waarom de Rabobank-certificaten zo enorm onder druk staan de laatste tijd (met hoge omzetten). Komt het door Italië? Of is het meer structureel de afbouw van posities in verband met een verwachte rentestijging?

Antwoord van Jaap Barendregt

Zoals in de vraag al wordt aangegeven, is de oorzaak meervoudig. Ik schrijf wel eens in de rubriek asset allocatie dat kortetermijnobligaties reageren op de inflatie. En de langetermijnobligaties op de inflatieverwachtingen. Die laatste worden momenteel, ook in Europa, vooral emotioneel gevoed door de Amerikaanse situatie. De Rabobank-certificaten zijn te zien als langetermijnobligaties.

Daarnaast is er de vaste theorie. De stijging van de rente, vooral in de VS, schept vrees bij beleggers. Zij zijn bang dat reeds uitgegeven obligaties qua renteniveau over niet te lange tijd onder water kunnen komen te staan. De Rabobank-certificaten kennen echter een coupon van 6,5% dus dat moment is nog een eind weg. Bovendien gaat de coupon omhoog als de tienjaarsstaatsrente de 5% passeert. Het is natuurlijk wel zo dat dan de spread van de certificaten zal zijn gedaald en dat is niet gunstig voor de koers.
Toch is het opvallend dat de SR Leven- en de Delta Lloyd-obligaties tot nu toe redelijk goed blijven liggen. Of, in ieder geval in 2018, beter presteren dan de Rabobank-certificaten (zie grafiek). Zij dragen elk een 9%-coupon en zijn ook tips in de Koerswijzer. Zij kennen trouwens wel een compensatieplicht na overgeslagen coupons.

Rabobank-certificaten

Al met al vind ik zelf dat de vrees van de beleggers te ver gaat en ik handhaaf daarom de kooptip in de Koerswijzer. Ik heb de Rabobank-certificaten ook zelf in bezit.

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jaap Barendregt

Jaap Barendregt (1954) werkt sinds 2010 bij Beleggers Belangen. Daarvoor was hij werkzaam bij OPTA als toezichthouder voor Nederlandse telecom, en als financieel analist en redacteur bij effectenbank FBS Bankiers (opgegaan in SNS) en als docent macro-economie en milieu-economie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bij Beleggers Belangen schrijft Jaap over macro-economische en monetaire ontwikkelingen, obligaties, China en opkomende markten, en bij aandelen over de sectoren Handel (consumenten), Media, Recreatie en Entertainment, Telecommunicatie, Voeding & Drank en Persoonlijke Verzorging (zowel nationaal als internationaal). Jaap is afgestudeerd in de Letteren (sociaal-economische geschiedenis) en in de Economische Wetenschappen en Econometrie (beleidsgerichte economie), beide aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is daar ook als econoom gepromoveerd en heeft talrijke publicaties op het terrein van financieel-monetair-historische onderwerpen op zijn naam staan.

Meer artikelen van deze expert