Beleggers Belangen Live

10-jaarsrentes op staatsobligaties lopen op

Traditioneel loopt de Europese economische cyclus achter bij die van de VS. Dat geldt ook nu: de werkloosheid in de VS is met 4% veel verder gedaald dan die in Europa en de inflatie is er hoger. De Fed begon dan ook eerder met monetaire verkrapping. Veel marktvorsers verwachten ten onrechte dat de ECB nog voor het eind van 2018 haar eerste rentestap gaat zetten. De oplopende euro/dollarkoers maakt importen in het eurogebied echter goedkoper en houdt zo de inflatie lager dan de ECB wil. Die zou daardoor kunnen besluiten na september door te gaan met de obligatie-aankopen in de markt. Pas na stopzetting hiervan zal een renteverhoging worden overwogen. Er is dus een grote kans dat het daar in 2018 niet van komt.

Verwachting bij staatsobligaties

Vanuit het ECB-perspectief hoeft dus geen al te grote opwaartse stimulans van de lange rente te worden verwacht; wellicht blijft de ECB zelfs koper. De toename van de tienjaarsrente in de VS (tot hooguit 3%?) zal echter wel kapitaal de Atlantische Oceaan over lokken naar de VS. Het wegvallen van die vraag kan, tezamen met het effect van minder aankopen door de ECB, in het eurogebied toch tot een rentestijging leiden. Overigens is het aanbod van geld nog dermate groot dat de rentestijging beperkt zal blijven. De obligatiemarkten zullen er niet zwaar door worden ontregeld.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jaap Barendregt

Jaap Barendregt (1954) werkt sinds 2010 bij Beleggers Belangen. Daarvoor was hij werkzaam bij OPTA als toezichthouder voor Nederlandse telecom, en als financieel analist en redacteur bij effectenbank FBS Bankiers (opgegaan in SNS) en als docent macro-economie en milieu-economie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bij Beleggers Belangen schrijft Jaap over macro-economische en monetaire ontwikkelingen, obligaties, China en opkomende markten, en bij aandelen over de sectoren Handel (consumenten), Media, Recreatie en Entertainment, Telecommunicatie, Voeding & Drank en Persoonlijke Verzorging (zowel nationaal als internationaal). Jaap is afgestudeerd in de Letteren (sociaal-economische geschiedenis) en in de Economische Wetenschappen en Econometrie (beleidsgerichte economie), beide aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is daar ook als econoom gepromoveerd en heeft talrijke publicaties op het terrein van financieel-monetair-historische onderwerpen op zijn naam staan.

Meer artikelen van deze expert