Beleggers Belangen Live

Stijging USD/NOK in het verschiet

We hebben ongeveer een half jaar geleden een longpositie geopend in de USD/NOK, dat wil zeggen long de Amerikaanse dollar tegenover de Noorse kroon.

De waarde van de Noorse kroon wordt beïnvloed door de olieprijs. De export van olie is immers een belangrijke inkomstenbron voor het Scandinavische land, waardoor de olieprijs van invloed is op de Noorse economie. Een hoge olieprijs heeft daarom in de regel tot gevolg dat de kroon in waarde stijgt (lagere USD/NOK koers). Het omgekeerde geldt natuurlijk ook; een dalende olieprijs heeft vaak een dalende kroon tot gevolg.

De olieprijs schommelt sinds afgelopen zomer rond $50. Als deze prijs de komende tijd flink zakt, zal dat waarschijnlijk een stijging voor de USD/NOK betekenen. Maar ook een renteverhoging in maart of in juni door de Amerikaanse centrale bank (de Fed) kan een dergelijke beweging veroorzaken. Een renteverhoging wordt over het algemeen als positief gezien voor de waarde van de dollar. De USD/NOK-koers kan dus ook oplopen zonder dat de olieprijs zakt.
We denken dat er een aardige kans is dat een van de twee genoemde dingen kan gebeuren de komende tijd. Vooral een renteverhoging in maart of juni lijkt kansrijk, maar het is ook mogelijk dat de waarde van de dollar oploopt omdat beleggers denken dat de rente verhoogd zal gaan worden. We willen onze USD/NOK-positie sluiten als deze stijgt naar 8,60. Op het moment van schrijven is de koers 8,42. De hoogste koers die het paar de afgelopen tien jaar heeft bereikt is ongeveer 8,90, in januari 2016. Toen stond de olieprijs rond het laagste punt in meer dan tien jaar. Het lijkt ons niet aannemelijk dat olie weer zo ver zal zakken. Om deze reden zetten we ons doel om uit te stappen niet al te hoog. Uiteraard kan een flinke dollarrally, die door behoorlijk wat analisten en beleggers wordt voorzien, wel zorgen voor een koers die een stuk boven de 8,60 uitkomt. De kans daarop achten we niet groot.

 

Lees ook: Zilver wordt wellicht betere belegging dan goud


Wie mag dit artikel niet missen? U kunt als abonnee dit artikel cadeau geven aan uw vrienden of familie. Klik bovenaan het artikel op de link en het artikel wordt per e-mail doorgestuurd.


Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Hildo Laman

Hildo Laman (1977) werkt sinds 2011 bij Beleggers Belangen. Na een studie Algemene Economie werkte hij zes jaar lang als market maker aan de Optiebeurs in Amsterdam. Een jaar voordat hij bij Beleggers Belangen aan de slag ging, begon Hildo met de financiële opleiding CFA, die hij in 2013 afrondde. Voor Beleggers Belangen schrijft Hildo over derivaten, valuta’s, grondstoffen, technologie (onder andere over ASML, het allereerste aandeel dat hij zelf ooit kocht, toen hij 16 was), mijnbouw, autofabrikanten en participatiemaatschappijen.

Meer artikelen van deze expert