We zitten met 0,15% weer op een zeer ongezond renteniveau van de tienjaars Duitse staatsschuld. De achtjaarsschuld staat zelfs al onder 0%. Dit geeft aan dat de beleggers weer extreem nerveus zijn over de financiële en economische toestand van de wereld. In het begin van het voorjaar van 2015 kenden we ook deze lage niveaus, na de aankondiging van het opkoopprogramma (QE) van de ECB. Toen deze tot de eerste aankopen overging, vloog de tienjaarsrente omhoog, voor de Duitse staatsrente tot bijna 1,0%. Dat was nou ook weer overdreven. Wij vonden een niveau van 0,6 tot 0,8% toen redelijk en vinden dat voor de huidige toestand ook. Dit betekent dat we een grote kans zien dat beleggers die nu de staatsschuld kopen – dat geldt ook voor de Nederlandse die eveneens zeer laag staat – grote kans op verliezen lopen.
Omdat de inflatie zo laag is, heeft de ECB zich er min of meer toe gecommitteerd om nieuwe maatregelen te nemen. We zien de verwachting van de opkoop van nieuwe staatsschuld ook terugkeren in de rentetarieven die voor tienjaarsschuld in de ‘perifere’ Europese gebieden gelden. Die gaan de laatste tijd nog sneller naar beneden. Dat is zichtbaar in het rendement dat wij boeken op de DB x-trackers II iBoxx Euro Sovereigns Yield Plus ETF en de Amundi ETF Govt Bond Lowest Rated EuroMTS IG die oververtegenwoordigd zijn in Zuid-Europa (zie de Koerswijzer). Overigens bestaat het gevaar dat Portugal door een lagere rating – er is voor de financiële markten grotere onzekerheid ontstaan na het aantreden van een linksere regering – een lagere kredietstatus krijgt waardoor de ECB de staatsschuld niet meer mag kopen.
De markt denkt, wellicht ten onrechte, dat zij gelijk heeft.
In de VS zien we dezelfde ontwikkeling. Nadat de markten anticipeerden op een renteverhoging door de Fed, ontstond na die verhoging de overtuiging dat de Fed in de toekomst minder tot verhoging zou overgaan dan zij zelf aangeeft. De Fed zelf wordt in zijn voorspellingen ook steeds voorzichtiger. Desondanks is er een discrepantie tussen de Fed en de markt. De markt denkt, wellicht ten onrechte, dat zij gelijk heeft. Vandaar dat de tienjaarsrente op Amerikaanse staatsschuld ook al enige tijd op lage niveaus staat. Wij verwachten echter wel weer een stijging.