Beleggers Belangen Live

Pensioenportefeuille heeft week zonder lichtpuntjes

Stephen Hendriks

Het handelsconflict tussen de VS en China heeft flinke impact op de financiële markten en daarmee op de pensioenportefeuille. Niet alleen op het aandelensegment, maar ook op andere vermogenscategorieën.

Het rendement van de pensioenportefeuille liep deze week met 1,1 procent terug, tot 0,3% over 2018. Alle zestien portefeuilleposities verloren terrein.

De grootste klappen vielen in het aandelensegment van de portefeuille. Daar daalde het rendement over 2018 in een week tijd van 2,6 naar 0,7%. De posities in aandelen uit opkomende landen laten dit jaar de grootste verliezen zien. Het Comgest Growth Emerging Markets Fund en het Skagen Kon-Tiki Fund staan op een min van respectievelijk 8,5 en 7,1%.

Voor de portefeuille was de daling van 2,2 procentpunt van de PowerShares FTSE RAFI US 1000 ETF het meest schadelijk. Deze in Amerikaanse aandelen beleggende ETF is met een weging van bijna 8% de grootste positie in de portefeuille.

Obligatiesegment houdt schade beperkt

De verliezen waren minder groot in het obligatiesegment van de portefeuille. Dat deel verloor deze week nog geen half procentpunt en staat over heel 2018 0,8% in de min. De i­Shares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF – die in solide Amerikaanse bedrijfsobligaties belegt – was met een daling van 1,3 procentpunt de grootste verliezer in het obligatiesegment.

De Amerikaanse tienjaarsrente daalde deze week met vier basispunten tot 2,88%. Dat is gunstig voor deze ETF. Hier stond echter een stijging van de risico-opslag van 8,5 basispunten tegenover, waardoor de koers van deze ETF deze week daalde. Ook de daling van de dollar met bijna 0,8% ten opzichte van de euro werkte deze week tegen. Zelfs de veilige haven goud daalde in deze onrustige week, zowel in dollars als omgerekend in euro’s.

Amerikaanse ETF’s niet altijd simpel te vervangen

Niet alle ETF-aanbieders hebben dit jaar de ‘essentiële beleggersinformatie’ in het Nederlands beschikbaar gesteld. Daardoor kan een aantal Amerikaanse ETF’s niet meer worden gekocht, en dat geldt ook voor zes ETF’s uit de pensioenportefeuille. Voor de goud-ETF en de in Amerikaanse bedrijfsobligaties beleggende iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF zijn er redelijke – zij het niet perfecte – alternatieven. Voor de WisdomTree Emerging Markets High Dividend ETF, VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials ETF, de iShares U.S. Preferred Stock ETF en de ProShares S&P500 Dividend Aristocrats ETF is vervanging door in Europa goedgekeurde varianten lastiger. Toch zullen wij de komende tijd een aantal alternatieven voor onze Amerikaanse ETF’s aandragen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert