Beleggers Belangen Live

Misgelopen rendement dividendportefeuille?

Menno van Hoven
Het antwoord is ja. Het klopt inderdaad dat ik over het opgebouwde dividendbedrag geen renteinkomsten bereken, en er per saldo dus een klein stukje extra rendement misgelopen wordt.
 
Maar bij de dividendportefeuille draait alles om het dividend, en om de zaken zo overzichtelijk mogelijk te houden heb ik er bewust voor gekozen om een aantal zaken niet mee te nemen, waaronder ook het schrijven van opties.
 
Dat is een uitstekende manier om extra rendement te behalen op uw dividendportefeuille, aangezien u extra kasgeld in handen krijgt om te beleggen in nieuwe aandelen.
 
TIMING IS CRUCIAAL 
Timing is hierbij echter cruciaal en dat is vaak het moeilijkste onderdeel van beleggen. Wie calls schrijft doet dat bij voorkeur bij relatief hoge beurskoersen, zoals momenteel het geval is.
 
Groot nadeel hiervan is echter dat een eventuele assignment de gehele dividendstrategie om zeep helpt. Indien u stukken moet leveren, blijft u immers zelf met lege handen achter en hapert de dividendmachine, die functioneert op basis van een jaarlijks groeiende positie bij consequent herbeleggen.
 
Dat is de reden om geen calls te schrijven voor de dividendportefeuille, ook al zou dat bij de huidige koersniveaus (lees: eind januari) natuurlijk geen gek idee zijn. Wie daar wel voor kiest zal bij elke assignment weer zijn aandelen moeten terugkopen om de dividendmachine door te laten draaien.
 
Dat gaat natuurlijk volledig in tegen het gemak dat de dividendportefeuille nu juist biedt met slechts enkele wijzigingen op jaarbasis. 
Wat wel goed kan werken is het schrijven van putopties, wat bij lage koersniveaus een uitstekende manier is om op een eenvoudige wijze extra rendement te behalen.
 
De laatste jaren waren wat dat betreft fantastisch voor de alerte belegger, die bij lage beurskoersen profiteerde met geschreven langlopende putopties met hoge uitoefenprijzen.
 
Dankzij de grote koersstijgingen smolten de premies als sneeuw voor de zon weg. Vandaag de dag is er van die lage waarderingen echter geen sprake meer, en is het schrijven van puts een stuk riskanter geworden.
 
Voor de dividendportefeuille probeer ik alles zo transparant en eenvoudig mogelijk te houden en beperk ik me tot een simpele strategie: individuele aandelen laag kopen en hoog verkopen (al dan niet door gedeeltelijk winst te nemen).
 
Tekst: Menno van Hoven, januari 2014

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Menno van Hoven

Menno van Hoven

Menno van Hoven (1978) schrijft sinds 2007 voor Beleggers Belangen. Sinds 2011 beheert hij de dividendportefeuille. Menno is in 2002 afgestudeerd aan de Hogeschool voor Economische Studies in Rotterdam (management, economie, recht). Tijdens zijn studie werd hij in 2000 tweede in het landelijke beursspel van het Algemeen Dagblad, waarna hij zijn beleggingscarrière via onder meer MeesPierson en de dealingroom van Fortis Bank uiteindelijk voortzette bij Beleggers Belangen.

Meer artikelen van deze expert