Beleggers Belangen Live

Indonesië in hogere versnelling

Stunning view over Jakarta business district, along the Sudirman avenue, in Indonesia capital city at night. The area around Plaza Indonesia contains a lot of bank HQ and luxury hotels and shopping malls.

De grootste Zuidoost-Aziatische tijgereconomie zou onder leiding van een ambitieus kabinet nog weleens positief kunnen gaan verrassen. 

Het tweede kabinet van president Joko Widodo (Jokowi) is eind vorig jaar ambitieus van start gegaan. Stond in de eerste termijn een versnelling van de infrastructurele investeringen centraal, de komende jaren staan in het teken van versterking van het ‘menselijk kapitaal’. Dit behelst met name toenemende investeringen in gezondheidszorg en onderwijs. Ook staat een substantiële verlaging van de vennootschapsbelasting op de agenda. Naast fiscale stimulering is er nog voldoende ruimte voor monetaire verruiming. Twee of drie renteverlagingen van 25 basispunten behoren zeker tot de mogelijkheden in 2020. En ten slotte wil Jokowi nu werk gaan maken van flexibilisering van de al zeer rigide bekendstaande arbeidsmarkt.

1,5 miljoen overheidsfunctionarissen verplaatsen

Een van de beleidspunten uit het eerste kabinet-Jokowi is de verplaatsing van de administratieve hoofdstad van West-Java naar de provincie Oost-Kalimantan op het Indonesische deel van het eiland Borneo. Deze langgekoesterde wens begint concrete vormen aan te nemen, met voorbereidende regulering in de planning voor 2020, waarna de eerste spade de grond in gaat midden 2021. Vervolgens moeten in 2024 de eerste ambtenaren de grote stap gaan zetten. De huidige hoofdstad Jakarta, met haar ruim 10 miljoen inwoners, zal het centrum blijven van handel, financiële dienstverlening en universiteiten, maar het vertrek van 1,5 miljoen overheidsfunctionarissen zal niet onopgemerkt blijven. De congestie en (lucht)vervuiling, die gepaard gaan met enorme economische kosten – geschat op jaarlijks $5 miljard – moeten verminderen.

De nieuwe hoofdstad op het dunbevolkte Oost-Kalimantan is strategisch gelegen, in het middelpunt van het enorme eilandenrijk Indonesië. De structuur van de ondergrond is zodanig dat weinig risico bestaat op aardbevingen, vulkaanuitbarstingen, tsunami’s, overstromingen of erosie. Totale kosten van het project worden geschat op een slordige $35 miljard. Hiervan wordt een vijfde gegarandeerd door de overheid; de rest komen van de private sector, al of niet in combinatie van publieke instanties. Bedrijven die ik recent over dit megaproject sprak, zijn nog sceptisch.

Indonesië kan positief verrassen

Toch zou de economische situatie van Indonesië de komende jaren weleens positief kunnen gaan verrassen. Het recent overeengekomen handelsakkoord tussen de VS en China geeft de grootste Zuidoost-Aziatische tijgereconomie een additioneel duwtje in de rug. Voor onze opkomende-marktenfondsen zijn we vast overwogen.

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Wim-Hein Pals

Wim Hein Pals werkt sinds 1990 bij Robeco. Hij houdt een Master's in Industrial Engineering and Management Sciences aan Eindhoven University of Technology en een Master's in Business Economics aan Tilburg University. Wim-Hein is hoofd van het Robeco Emerging Markets Equity team. Daarnaast is hij portfolio manager van Robeco’s Global Emerging Markets Core strategy. Hiervoor was hij portfolio manager Emerging European and African equities en portfolio manager Emerging Asian equities.

Meer artikelen van deze expert