De stand van de tienjaarsrente in Duitsland heeft met 0,09% deze week weer een niveau bereikt dat in de buurt ligt van het niveau waarin we vorig voorjaar een grote rentestijging beleefden. Het lijkt nu pais en vree, maar enkele landen in het zuidelijke deel van de ‘periferie’ van het eurogebied, blijven toch problemen geven.
Griekenland moet in juni en juli bij elkaar voor meer dan €10 mrd aflossen en het is de vraag of dat geld er is. Er is recht op geld uit Europa en van het IMF als wordt voldaan aan de regels die gesteld zijn bij eerdere financieringstranches. De besprekingen hierover vlotten nog niet omdat Griekenland vooral in de ogen van het IMF te weinig haast toont. Daar komt nog bij dat het IMF niet meer van ganser harte lijkt te willen meedoen: de betrokkenheid is groter dan bij welk ander land ooit. De regering in Athene prefereert schuldkwijtschelding, maar dat is een brug te ver in Europa. De kortetermijnzorgen van de financiële markten leiden nog steeds tot een kortetermijnrente die hoger is dan een langetermijnrente en dat blijft de omgekeerde wereld (zie grafiek).
Spanje, Italië en Ierland hebben zich wat onttrokken aan het wantrouwen van de financiële markten
Ook de Portugese staatsobligaties tonen aan dat het er niet loopt zoals de financiële markten wensen. De nieuwe regering voert een ‘losser’ begrotingsbeleid en de economische groei in Griekenland die de ruimte voor extra uitgaven moet geven, blijft laag. Het land heeft bij de meeste ratingbureaus een junkstatus. Spanje, Italië en Ierland hebben zich wat onttrokken aan het wantrouwen van de financiële markten, hoewel ook bij hen de tienjaarsrente de laatste dagen weer iets oploopt. Spanje kent bijvoorbeeld een sterke economische groei en dat geldt al helemaal voor Ierland. Dit land heeft onlangs zelfs succesvol een honderdjarige staatslening tegen 2,35% uitgegeven.
In het afgelopen eerste kwartaal ontwikkelden de rendementen van de Spaanse, Italiaanse en Ierse tienjaarsschuld zich positief (+2,6%), samen met de Duitse, wat aangeeft dat de landen op dit moment bij de ‘kernlanden’ zijn aangehaakt. Overigens deed de Duitse staatsschuld het onder invloed van het ECB-beleid nog het beste (+3,8%). Voor onze Koerswijzertips met overweging in Italiaanse en Spaanse staatsschuld was het met een plus van 3,3 procentpunt ook geen slecht kwartaal.
Lees ook: Obligatiemarkt reageert opgetogen op speech Yellen