Beleggers Belangen Live

Dividendportefeuille nu +134%

Menno van Hoven

Het succesverhaal van de dividend­portefeuille krijgt ook in 2015 een vervolg.

Per 14 april sloot de veer­tig aandelen tellende selectie af op we­derom een nieuwe recordstand met een totaalrendement van nu +134%.

Dankzij een nieuwe ronde herbeleggen en de pe­riodieke dividendverhogingen blijft het dividendrendement met nu ruim 2,5% stabiel, ondanks de forse stijging van de dividendportefeuille.

Gemeten vanaf de start werd er inmiddels voor in to­taal €17.708 aan dividend geïncasseerd, waarvan €1.752 in het eerste kwartaal van 2015. De huidige portefeuille biedt een geschat dividendinkomen van €5.917 op jaarbasis, een forse groei ten opzichte van 2014, toen er in totaal €5.683 aan di­vidend werd ontvangen.

Bovendien is er nog altijd een kaspositie met een weging van 4,9%. Dat betekent dat het dividendinkomen nog hoger zou uitvallen indien de dividendportefeuille volledig belegd zou zijn.  

Last but not least: wie vanaf dag één zou hebben meegedaan (de startwaarde in september 2011 was €100.000) zou nu een rendement van 5,9% maken op zijn initiële investering. Dat percentage loopt natuurlijk elk jaar verder op dankzij het consequente herbeleggen en de jaarlijk­se dividendverhogingen van nagenoeg alle veertig aandelen.

Zoals gebruike­lijk werd het in het eerste kwartaal van 2015 behaalde dividend (€1752) tegen de slotkoersen van dinsdag 31 maart weer herbelegd. Dat levert uiteraard weer een grotere positie per aandeel op, en in het volgende kwartaal (of jaar bij een jaar­lijks dividend) weer een groter dividendinkomen, zelfs wanneer het dividend niet wordt verhoogd.  

DIVIDENDVERHOGINGEN  
Zoals bekend bestaat de dividendpor­tefeuille uit aandelen die hun dividend jaarlijks verhogen en in ieder geval niet verlagen. Ook de afgelopen maand was er weer een aantal mooie dividendverho­gingen.

Zo schroefde General Mills het dividend met ruim 7% op, goed voor de zesde dividendverhoging in de laatste vijf jaar. Inmiddels verhoogt de producent van snacks, ijs en ontbijtgranen het divi­dend al ruim tien jaar op rij. Het huidige dividendrendement blijft met ruim 3% aantrekkelijk.  Ook was er positief nieuws van 'railroad'- aandeel CSX, dat net als General Mills in 2012 in een later stadium werd toege­voegd aan de dividendportefeuille.

CSX verhoogt het dividend met 13%, goed voor de dertiende dividendverhoging in tien jaar tijd. Sinds 2005 werd het divi­dend jaarlijks gemiddeld met 26% ver­hoogd.  Ook was er halverwege april opnieuw een dividendverhoging voor Unilever, dat zijn driemaandelijkse uitkering opschroeft van €0,285 naar €0,302 per aandeel.

Be­leggers reageerden enthousiast na sterke cijfers van Unilever dat op 16 april rond 10:00 uur een hoogste koers ooit bereikte van €42,42. Unilever zit al vanaf dag één in de dividendportefeuille en komt pas het laatste jaar echt op stoom.

Groot voor­deel daarvan is dat het dividend de afge­lopen jaren tegen zeer gunstige koersen kon worden herbelegd, wat nu voor een extra fraai totaalrendement zorgt. Overi­gens is Unilever samen met Novartis het enige aandeel in de portefeuille waarmee ik nog nooit (gedeeltelijk) winst heb ge­nomen. Voor beide aandelen wordt dat vertrouwen nu uitbetaald.  

Donderdag (16 april) kwam ook PPG Industries met een dividendverhoging van 7,5%. PPG is de grote uitblinker in de dividendportefeuille met een totaalrendement van bijna 250%, nog exclusief het positieve valuta-effect. PPG verhoogt het dividend nu al 44 jaar op rij en biedt bij de huidige koers een dividendrendement van 1,3%.

UITSCHIETERS  
De dividendportefeuille kende de afgelo­pen weken een groot aantal uitschieters, waarbij het met name de grote achter­blijvers en nieuwe aankopen waren die de kar trokken. Vooral de energie/olie-gerelateerde posities herstelden fors.

Zo liep LyondellBasell Industries, dat op 12 december achteraf gezien precies op het diepte­punt (zie grafiek) werd toegevoegd aan de dividendportefeuille, op van $82,66 op 17 maart naar bijna $97 op 15 april (nog niet verwerkt in het overzicht op pagina 4 van het nieuwe Dividend E-magazine, waar gerekend wordt met slotkoersen van 14 april).

Inmid­dels is Lyondell in krap vier maanden tijd al goed voor een rendement van bijna 40%, wat nog exclusief het zeer gunstige wisselkoerseffect is.  

Een andere grote uitblinker in april was Coloplast, het Deense healthcarebedrijf dat in oktober 2014 samen met Publicis Groupe als een van de laatste aandelen werd toegevoegd.

Coloplast, dat deze maand bijna 12% opliep, bereikte een hoogste koers ooit van DKK581. Daar­mee is de aankoop van 16 oktober 2014 inmiddels goed voor een rendement van net geen 35%.  

Ook Chevron herstelde flink tot ruim $110 dankzij de hogere olieprijs, terwijl General Mills het nog los van de divi­dendverhoging uitstekend deed dankzij de fusie tussen sectorgenoten Heinz en Kraft Foods.

Het Franse Total boekte een koerswinst van ruim 10% ten opzichte van vorige maand, uiteraard ook gehol­pen door de olieprijs.  Farmaceut Sanofi blijft het ook uitste­kend doen en noteert inmiddels bijna op €100, goed voor een hoogste koers ooit.

Wie eind vorig jaar bij de les was kon goe­de zaken doen: Sanofi zakte in het vierde kwartaal nog weg tot een dieptepunt van €69,58 na een golf van slecht nieuws (topman Viehbacher stapte op en Sanofi liet weten dat de verkopen van zijn be­langrijke diabetesproducten in 2015 niet zouden groeien). Inmiddels zijn we bijna een half jaar verder en is Sanofi met een koerswinst van ruim 30% een van de top­pers in 2015.  

Ook het Franse SEB Groupe, dat ik in ja­nuari als laatste aandeel kocht, presteert sterk en bereikte in april een koers van ruim €72. In iets meer dan drie maanden tijd levert dat per saldo een mooie koerswinst van ruim 18% op. Ook SEB werd achteraf gezien precies tegen de laagste jaarkoers gekocht.

ACHTERBLIJVER BIEDT KANSEN
Natuurlijk levert niet elke nieuwe aankoop gelijk een flink rendement op, en dat is met het oog op het herbeleggen ook geen enkel probleem (zie ook pagina 1 van het Dividend E-magazine van april).  

FMC Corporation is nog altijd de groot­ste daler met een verlies van net geen 20% (het aandeel sloot 15 april op bijna $60, wat nog niet verwerkt is in het overzicht op pagina 4 van het E-magazine).

Ook voor FMC geldt echter dat het rendement inclusief wisselkoerseffecten inmiddels wel po­sitief is. Het aandeel blijft zeker voor de lange termijn een van mijn absolute favo­rieten, waarbij de kans op een overname groeit naarmate de koers van FMC rond de huidige niveaus blijft hangen.  

KASGELD EN NIEUWE KOOPTIPS
Gezien de recente ontwikkelingen blijf ik vooralsnog voorzichtig en wacht ik met 4,9% kasgeld op een beter instapmo­ment voor een van mijn vele favorieten. Wie daar niet op kan of wil wachten zou overigens best de twee tips van de week (zie het nieuwe Dividend E-magazine voor april dat nu online staat) kunnen toevoe­gen aan zijn dividendportefeuille.

Het gaat hier om een Fins en een Duits aandeel met een sterk en opvallend hoog dividend. Let wel op dat het hier om meer speculatieve smallcaps gaat. Zelf zou ik (voor de divi­dendportefeuille) dan ook maximaal 1% per aandeel investeren in tip1 of tip2.

Gezien de geringe volumes, zeker voor het Duitse aandeel (beurswaarde €280 mln) is het advies ook zeker om een limiet te gebruiken.

Tekst: Menno van Hoven, 16 april 2015

Indien u vragen heeft over dividend  kunt u die uiteraard stellen via Twitter (@mennovanhoven) of per email: menno.van.hoven@reedbusiness.nl. In het maandelijkse Dividend E-magazine leest u alles over dividend en komt de volledige dividendportefeuille uitgebreid aan bod.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Menno van Hoven

Menno van Hoven

Menno van Hoven (1978) schrijft sinds 2007 voor Beleggers Belangen. Sinds 2011 beheert hij de dividendportefeuille. Menno is in 2002 afgestudeerd aan de Hogeschool voor Economische Studies in Rotterdam (management, economie, recht). Tijdens zijn studie werd hij in 2000 tweede in het landelijke beursspel van het Algemeen Dagblad, waarna hij zijn beleggingscarrière via onder meer MeesPierson en de dealingroom van Fortis Bank uiteindelijk voortzette bij Beleggers Belangen.

Meer artikelen van deze expert