Beleggers Belangen Live

Commentaar | Verliezers bovenaan op mijn verlanglijstje

Johan Brinkman
Johan Brinkman Hoofdredacteur

Nu de AEX vorige week een nieuwe hoogste stand van het jaar neerzette, fantaseren beleggers weer over nieuwe records voor de hoofdgraadmeter. En zo gek is dat niet.

De AEX staat momenteel maar zo’n 6% lager dan de piek van november 2021. Nog een paar gunstige macro-economische cijfers die duiden op een lagere inflatie, en ‘we’ noteren weer boven de 800 punten.

Zwaargewichten

Behalve dat ik vind dat beleggers áltijd beducht moeten zijn voor teveel optimisme, deel ik de positieve kijk op de aandelenmarkt die veel beleggers nu kennelijk ervaren. Dat is ook niet moeilijk, want voor zwaargewichten als ASML, Shell en Unilever zijn wij positief voor de komende twaalf maanden. Als die verwachtingen uitkomen, dan moet de AEX wel omhoog.

Echter, dit optimisme mag niet verhullen, dat zeker niet de gehele aandelenmarkt in vuur en vlam staat. Ik wil dat illustreren aan de hand van de door mij beheerde Portefeuille NL met onze sectorfavorieten. Het zeer positieve jaarrendement tot nu toe (+19,1%) wordt voor het overgrote deel veroorzaakt door de +86,8% koerswinst voor zwaargewicht Besi. Echter, aan de andere kant staan maar liefst acht van de veertien posities over dit jaar in de min!

En dat is geen toeval, want zowel op het Beursplein als op andere belangrijke marktplaatsen zijn in diverse indexen honderden interessante aandelen te vinden die over dit jaar op verlies staan. Enkele voorbeelden uit Nederland zijn Ebusco, Alfen, Corbion, Just Eat Takeaway, NSI en CM.com. En een paar willekeurige namen van over de grens van koopwaardige achterblijvers dit jaar: TotalEnergies, Johnson & Johnson en Pfizer.

Vervanging

Dat er ook achterblijvers zijn, heeft één groot voordeel: nieuwe posities kunnen ‘goedkoop’ worden ingenomen! Voor de Portefeuille NL zoek ik de komende weken een vervanger voor het vorige week verkochte Value8. Sectorfavorieten die dit jaar (nog) in het rood staan, zoals DSM-Firmenich en Galapagos, staan daarbij bovenaan op mijn verlanglijstje.

 

 

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Johan Brinkman

Johan Brinkman

Hoofdredacteur

Johan Brinkman (1965) werkt sinds 2009 bij Beleggers Belangen. Na de School voor de Journalistiek werkte Johan in loondienst en als freelancer voor onder meer dagbladen en vaktijdschriften. Bij Beleggers Belangen schrijft hij over de financiële markten in het algemeen en de internationale aandelenmarkten in het bijzonder. Ook is Johan beheerder van de voorbeeldportefeuille met Nederlandse aandelen.

Meer artikelen van deze expert