Beleggers Belangen Live

Commentaar | Koopwaardige aandelen met een forse korting

Johan Brinkman
Johan Brinkman Hoofdredacteur

Al bijna een jaar bevinden de beurzen zich in een dalende trend. Een exact keerpunt is niet aan te geven, maar er valt iets te zeggen voor november vorig jaar.

Toen Fed-voorzitter Jerome Powell meteen na zijn herbenoeming luidruchtiger dan daarvoor het aanpakken van de inflatie ging bepleiten. Die maand zette de Nasdaq Composite, boordevol met rentegevoelige technologie-aandelen, de vooralsnog laatste all time high neer. En bereikte ook ‘onze’ AEX de tot nu toe laatste hoogste stand ooit.

Zijwaarts

Hoe de oorlog in Oekraïne dit jaar het proces van stijgende inflatie en hogere rentes verder heeft aangejaagd, mag ik bij u ondertussen als bekend veronderstellen. De meeste belangrijke graadmeters zijn in 2022 in een berenmarkt terecht gekomen, dat wil zeggen dat ze op een zeker moment 20% lager stonden dan de laatste piek. Dat laatste gold in maart van dit jaar ook voor de AEX. Daarbij is opvallend dat deze hoofdgraadmeter sinds die tijd per saldo zijwaarts heeft bewogen. Na twee extreem goede dagen sloot de AEX dinsdag ‘slechts’ 19,1% onder de piek van 17 november.

Er is een theorie dat de beurzen weer gaan stijgen zodra de Fed aangeeft de rente minder extreem te gaan verhogen dan dat ze eerder dit jaar heeft gedaan. Daarvoor is wat te zeggen, maar niemand weet of dat moment nog dit jaar zal aanbreken of pas in 2023. Een andere theorie bestempelt dergelijke macro-economische overwegingen als ‘ruis’ en propageert onverkort een ‘buy-the-dip’- strategie. Ook waar die dips liggen is natuurlijk nooit met zekerheid te zeggen, maar het is wel simpel te zien welke koopwaardige aandelen de afgelopen tijd het hardste zijn gedaald.

Koopwaardige Nederlandse aandelen

In de AEX zijn Just Eat Takeaway, Adyen, Besi, ASMI, ASML en DSM in onze ogen koopwaardige Nederlandse aandelen die sinds de AEX-piek 30 tot 75% zijn gedaald. Voor de AMX met middelgrote bedrijven, die vanaf de recordstand van 7 september vorig jaar nu 20,2% in de min staat, geldt dit voor PostNL, Aperam, CTP, Flowtraders, Corbion, WDP en TKH. En in de AScX, de index van  kleinste bedrijven op het Beursplein die sinds de piek van 10 februari 18,2% inleverde, voldoen CM.com, ForFarmers, Kendrion, B&S Group en Nieuwe Steen aan bovenstaande criteria.

Nogmaals, we weten niet of de weg omhoog al dit jaar of pas volgend jaar weer wordt ingezet. Maar van bovenstaande aandelen verwachten we wel stuk voor stuk dat ze volgend jaar rond deze tijd hoger staan dan nu.

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Johan Brinkman

Johan Brinkman

Hoofdredacteur

Johan Brinkman (1965) werkt sinds 2009 bij Beleggers Belangen. Na de School voor de Journalistiek werkte Johan in loondienst en als freelancer voor onder meer dagbladen en vaktijdschriften. Bij Beleggers Belangen schrijft hij over de financiële markten in het algemeen en de internationale aandelenmarkten in het bijzonder. Ook is Johan beheerder van de voorbeeldportefeuille met Nederlandse aandelen.

Meer artikelen van deze expert