Beleggers Belangen Live

Column: positief blijven over de markt

De laatste weken zijn beleggers zenuwachtig geworden en is de volatiliteit toegenomen. Stijgende rentes, oplopende inflatieverwachtingen, protectionistisch beleid en een lastige verkiezingsuitslag in Italië zorgden ervoor dat we in euro’s in het rood staan sinds de start van het jaar. Ook denkt bijna de helft van de hedgefondsmanagers dat de markt, en dus binnenkort ook de economie, over zijn top heen is.

Ik denk echter dat aandelen de weg omhoog weer zullen vinden. De huidige correctie zie ik als tijdelijk en gezond. Ook is het goed dat partijen somberder worden over de markt, want die gedijt het best bij risico’s en onzekerheden. Die moeten natuurlijk niet te groot worden, maar het is belangrijk dat er alarmbellen rinkelen als iedereen genoegzaam achterover leunt.

Het onderliggende beeld wijst op een gezonde wereldeconomie, mooie bedrijfswinsten en een groot vertrouwen onder producenten en consumenten. Ook worden economische groei- en winstverwachtingen verhoogd. Dit duidt erop dat we nog in de fase van ‘toenemende groei’ van de economische cyclus zitten. Deze zit voor de fase van ‘afnemende groei’ die eindigt met de top, voordat de fase van ‘toenemende krimp’ begint.

Bedrijven investeren weer

Mijn hoofdreden om positief te blijven, is echter dat bedrijven weer investeren en daarmee de productiviteit eindelijk verbetert. Zo kan de groeicyclus verlengd worden. Bedrijfsinvesteringen staan in de VS op het hoogste niveau sinds de financiële crisis en ook in de EU zijn ze uit het dal. De verwachting is dat deze trend zich voortzet. De nieuwe orders-index, een sub-index van het producentenvertrouwen, staat zowel in de VS als de EU rond historisch hoge niveaus. Bedrijven zijn dus bereid de komende drie à vier kwartalen te investeren. Daarmee verbetert de productiviteit, bijvoorbeeld door efficiëntere productie als gevolg van de aanschaf van efficiëntere machines. Dat kan, zeker in de VS, de stijgende looncomponent van de inflatie gedeeltelijk compenseren. Ook rentes zullen dan minder snel stijgen.

De Conference Board in de VS verwacht voor dit jaar een productiviteitsstijging van 1,3%. Nog lang niet zo hoog als eind jaren ’60 of begin deze eeuw, maar wel hoger dan de laatste jaren. En productiviteitsgroei zorgt voor hogere economische groei.

Dat is goed nieuws voor aandelenmarkten. Nu maar hopen dat president Trump geen wereldwijde handelsoorlog ontketent en daarmee een goede ontwikkeling in de kiem smoort.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Ralph Wessels

Ralph Wessels is Hoofd Beleggingsstrategie bij ABN Amro, waar hij sinds 2011 werkzaam is. Als strateeg draagt hij het beleggingsbeleid uit naar klanten via geschreven stukken, presentaties en media-optredens. Ook heeft hij zijn eigen beleggingsvlog, 'Ralphs Focus'. Ralph volgt de macro-economische en politieke ontwikkelingen, maar is met name gespecialiseerd in beleggingscategorieën. Daarbij heeft hij een speciale interesse in thematische research naar langetermijntrends, en de kansen die daaruit volgen voor beleggers. In zijn eerste jaren bij ABN Amro was hij aandelenanalist. Daarvoor werkte hij als beleggingsstrateeg bij Robeco. Ralph is afgestudeerd in de bedrijfseconomie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam.

Meer artikelen van deze expert