Beleggers Belangen Live

Bezwaren tegen ECB-beleid onbarmhartig en onnodig

De gang van zaken in het eurogebied is een toonbeeld van een belangenstrijd.

Vermoedelijk hebben de Duitsers en de Nederlanders het meest geprofiteerd. Hun munten waren altijd sterk en hadden in het pre-eurotijdperk te maken met devaluaties van andere munten. Dat was slecht voor hun handel (en die van landen die ook sterke munten hadden). Nu de euro in veel Europese landen is ingevoerd, is dit nadeel weggevallen. Voorstanders van uittreding van Nederland uit de euro lijken dit niet te beseffen. Tegelijkertijd pakt de euro in die zin dus nadelig uit voor landen als Italië, Frankrijk en België die in het verleden zwakkere munten hadden.

Het huidige ECB-beleid van lage rentes, opkopen van obligaties en goedkope financiering voor de banken in de vorm van TLTRO (Targeted Longer-Term Refinancing Operation) kan hiervoor als compensatie gelden. Van wie komen de grootste bezwaren tegen dat beleid? Van de Duitsers en de Nederlanders! Dat is onbarmhartig. Temeer omdat de inflatiesituatie terugdraaien van het ECB-beleid onnodig maakt; de inflatie gaat onder invloed van de olieprijs weer afnemen. Dat is zichtbaar in de tienjaarsrentes, die de afgelopen week in de meeste eurolanden zijn gedaald. Overigens worden in april wel de maandelijkse obligatie-aankopen verminderd: van €80 mrd naar €60 mrd. Op de rentes zal dat weinig invloed hebben.

 

Lees ook: USD/JPY verder omlaag


Wie mag dit artikel niet missen? U kunt als abonnee dit artikel cadeau geven aan uw vrienden of familie. Klik bovenaan het artikel op de link en het artikel wordt per e-mail doorgestuurd.


Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jaap Barendregt

Jaap Barendregt (1954) werkt sinds 2010 bij Beleggers Belangen. Daarvoor was hij werkzaam bij OPTA als toezichthouder voor Nederlandse telecom, en als financieel analist en redacteur bij effectenbank FBS Bankiers (opgegaan in SNS) en als docent macro-economie en milieu-economie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Bij Beleggers Belangen schrijft Jaap over macro-economische en monetaire ontwikkelingen, obligaties, China en opkomende markten, en bij aandelen over de sectoren Handel (consumenten), Media, Recreatie en Entertainment, Telecommunicatie, Voeding & Drank en Persoonlijke Verzorging (zowel nationaal als internationaal). Jaap is afgestudeerd in de Letteren (sociaal-economische geschiedenis) en in de Economische Wetenschappen en Econometrie (beleidsgerichte economie), beide aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is daar ook als econoom gepromoveerd en heeft talrijke publicaties op het terrein van financieel-monetair-historische onderwerpen op zijn naam staan.

Meer artikelen van deze expert