Beleggers Belangen Live

Beleggers Belangen Academy: inflatie richt altijd schade aan

Karel Mercx
Karel Mercx Expert

De Beleggers Belangen Academy verwacht dat de inflatie de komende vijf jaar rond de 1,5% per jaar zal uitkomen. Wat voor inflatiepercentages zijn eigenlijk normaal?

Vermogensbeheerder Robeco heeft gekeken naar 21 verschillende landen in de afgelopen 115 jaar. De meeste landen zitten het vaakst in de bandbreedte tussen de 2 en 3% inflatie per jaar. De extreme uitschieters zijn echter naar boven de 3% en niet naar onder de 2%. Robeco gaat daarom als norm uit van een lange termijn-inflatiepercentage van 3% per jaar. Doorberekenen leert dat de koopkracht van het geld op een termijn van 10 jaar dan met 27,3% daalt! En dit zijn dus normale inflatiepercentages en geen hyperinflatie.

De huidige Nederlandse tienjaarsrente van 0,47% en de vermogensrendementsheffing van 1,2 leiden ertoe dat met staatsobligaties gegarandeerd verliezen behaald worden. Wanneer onze verwachte lage inflatiepercentages uitkomen, zijn er nog steeds koopkrachtverliezen van 14%. Het is daarom ook niet vreemd dat in onze voorbeeldportefeuilles geen enkele positie in Europese staatsobligaties is te vinden. Onze vier ijkpersonen hebben soms wel te maken met de spaarrente. Dit komt omdat sparen flexibeler is dan staatsobligaties: een stijgende rente zorgt immers voor een hogere spaarrente. Staatsobligaties hebben maar één voordeel en dat is dat ze veiliger zijn dan sparen. De Nederlandse overheid is financieel sterker dan welke bank dan ook.

Lees ook: De goudprijs is voorspelbaar


Wilt u op de hoogte blijven van alle actuele adviezen voor dit aandeel? U kunt u als
abonnee aanmelden voor de alerts. Vink onderaan dit artikel het fonds aan of ga voor het volledige overzicht naar de alertspagina op onze website


Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Karel Mercx

Karel Mercx

Expert

Karel Mercx (1981) is sinds 2015 beleggingsspecialist bij Beleggers Belangen. Eerder werkte hij al tussen 2007 en 2013 als redacteur voor Beleggers Belangen en was hij daarna actief als beleggingsspecialist bij broker Lynx. Karel is een bekend gezicht in de beleggingswereld: hij won in 2013 het grootste onlinebeleggersdebat van Nederland, werd in 2014 verkozen tot beurstwitteraar van het jaar en was in 2015 beleggingsspecialist bij het RTLZ-beursspel. Zijn aandacht binnen Beleggers Belangen gaat uit naar technologie, edelmetalen, oliebedrijven, cryptocurrencies, opkomende landen, financiële dienstverlening, grondstoffen en alternatieve beleggingen.

Meer artikelen van deze expert