Beleggers Belangen Live

6 Insider-aandelen

Ivan Snurer
Ivan Snurer Expert

De koopratio is de verhouding tussen het netto-aantal insiders dat aandelen koopt en het netto-aantal dat zijn aandelen verkoopt. In september opereerden 81 insiders aan de koopkant en 429 aan de verkoopkant, oftewel een koopratio van 15,9 procent. Deze maand steeg het aantal nettokopers naar 101 en daalde het aantal nettoverkopers naar 324, een koopratio van 23,8 procent.

Inside(r)

De term insider trading mag je niet verwarren met inside trading. Inside-trading staat voor de handel met voorkennis, wat bij wet verboden is. Insider-trading staat voor de aan- of verkopen ten persoonlijke titel van bevoorrechte personen zoals commissarissen, directeuren, kaderleden en grootaandeelhouders en aan hen gelieerde personen. Voor hen geldt informatieplicht.

Beursgenoteerde bedrijven zijn verplicht om hun aandeelhouders om de zoveel tijd te voorzien van halfjaarberichten en jaarverslagen, terwijl ze intern veelal gebruikmaken van maandrapportages. Sommige bedrijven verzamelen essentiële data zelfs wekelijks of op dagbasis. Hierdoor hebben ze een goed zicht op de operationele gang van zaken en beschikken ze de facto over een informatievoorsprong. Zeker wanneer het bedrijven betreft die door analisten niet of nauwelijks worden gevolgd.

Insidertransacties

Het feit dat insiders aandelen kopen, doet op zich de koers niet stijgen. Door met eigen geld aandelen te kopen, geven ze evenwel een duidelijk signaal af. Het is een teken dat ze in het bedrijf geloven en het is een teken dat de aandelen aantrekkelijk geprijsd zijn. Dit signaal wordt nog sterker wanneer een commissaris, directeur of kaderlid overgaat tot vervolgaankopen.

Wanneer insiders echter aan de verkoopkant opereren, dan kan dat om meerdere redenen. Mogelijk schatten ze de toekomstvooruitzichten minder rooskleurig in, willen ze hun aandelenbezit diversifiëren, staan ze voor een grote uitgave of oefenen ze personeelsopties uit. Het kan natuurlijk ook zijn dat ze na een sterke stijging van de beurskoers net als andere beleggers hun winst willen verzilveren.

De drie aandelen met netto-kopers

De groene stippen in de lijngrafiek visualiseren wanneer insiders in de loop van dit jaar aandelen hebben gekocht. De rode stippen wanneer ze aandelen verkochten.

En bij drietal is sprake van netto-verkopen

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Ivan Snurer

Ivan Snurer

Expert

Ivan Snurer (1965) studeerde in Brussel autotechnieken aan de Hogeschool voor Wetenschap en Kunst. Bij Volvo Cars was hij als productingenieur en later als kwaliteitsingenieur nauw betrokken bij de ontwikkeling en de assemblage van de Volvo 400-reeks in Born. Via een omweg in de Europese nucleaire industrie kwam hij medio jaren negentig terecht in de financiële wereld, nadat hij aan Nyenrode Business Universiteit zijn MBA-titel had behaald en zich aan de Erasmus Universiteit Rotterdam had verdiept in quantitative finance. Snurer publiceert sinds eind jaren negentig met enige regelmaat in de Belgische en Nederlandse financiële pers en schrijft sinds 2002 voor Beleggers Belangen. Hij is directeur van Quantalytica, een onafhankelijk adviesbureau dat onderzoek verricht naar de efficiëntie van beleggingsstrategieën en selectiemethodieken.

Meer artikelen van deze expert