Ondanks de gestegen lange rentes staan de voor dit jaar aanbevolen obligaties in de plus. De effectieve rendementen blijven met het oog op een ruimer monetair beleid de moeite waard.
Begin december gaf ik vijf obligatietips voor 2025. Het instapmoment was achteraf niet gunstig, want de lange rente schoot kort daarna de lucht in na de bekendmaking van forse investeringen in defensie en infrastructuur door Duitsland. Toch noteert het vijftal tegen een positief rendement van gemiddeld 1,6%. Zonder de stevige waardedaling van de Amerikaanse dollar, die de bedrijfsobligatie van Broadcom raakte, bedraagt het rendement 3,9%.
De vooruitzichten voor de obligatiemarkten blijven positief. De zwakkere Amerikaanse arbeidsmarktcijfers vergroten de kans op renteverlagingen door de Federal Reserve. Een eerste verlaging tijdens de beleidsvergadering van 16-17 september lijkt vrijwel zeker, met zelfs een kleine kans op een stap van 50 basispunten. Daarmee zou de Fed vermoedelijk het startsein geven voor een reeks verdere verlagingen.
De Europese Centrale Bank verlaagde in juni de rente naar 2,0% en houdt naar verwachting voorlopig de pas in, al blijft extra versoepeling in de komende twaalf maanden goed mogelijk.Voor obligatiebeleggers biedt dit aantrekkelijke vooruitzichten: naast mogelijke koerswinsten leveren de getipte obligaties een gemiddeld effectief rendement van 3,9%, duidelijk hoger dan de Duitse tienjaarsrente van 2,67% op het moment van schrijven. Bovendien is het vijftal obligaties van goede kwaliteit en kan het stabiliteit aan portefeuilles bieden bij een verslechterend economisch klimaat.
Vijf koopwaardige obligaties
De koopadviezen voor deze vijf leningen blijven daarmee onverminderd van kracht. Hieronder zet ik de belangrijkste kenmerken nogmaals overzichtelijk op een rij.
Engie S.A. 5,95% 11/11
Sinds de aanbeveling is de koers van de Engie-obligatie gedaald, maar dankzij de royale coupon behalen beleggers toch een licht positief rendement van 0,5%. Door de uitzonderlijk lange looptijd van honderd jaar is deze lening zeer rentegevoelig, waardoor de oplopende Franse staatsrentes de koers onder druk hebben gezet. De zorgen over politieke onrust en de houdbaarheid van de Franse staatsfinanciën lagen ten grondslag aan de rentestijging. Inmiddels is de rust op de markt enigszins teruggekeerd en zijn de rentes weer gedaald. De huidige hoge yields op langlopend Frans staatspapier reflecteren de begrotingsrisico’s al grotendeels. Bij een verdere rentedaling biedt het huidige koersniveau rond 125% ruim opwaarts potentieel. Met een yield van 4,9% blijft deze solide investment grade-obligatie aantrekkelijk.
Broadcom Inc. 4,55% 24/32
Inclusief de medio februari uitgekeerde coupon levert de getipte bedrijfsobligatie van Broadcom tot dusver een negatief totaalrendement op van 3,4%. Deze lening herbergt zoals eerder aangegeven een valutarisico aangezien de nominale waarde in dollars luidt. Zonder het negatieve valuta-koerseffect zou het rendement 8,2% bedragen. Het chipbedrijf heeft een degelijke investment grade rating met positieve vooruitzichten. De huidige yield van 4,5% blijft voor deze BBB-rating categorie en resterende looptijd een prima vergoeding.
KION GROUP AG 4% 24/29
De koers van de vijfjarige bedrijfsobligatie van KION Group is sinds de aanbeveling met 1,6% gestegen. Op 20 november volgt de uitkering van de 4%-coupon. Door de relatief korte resterende looptijd is de lening minder rentegevoelig dan de andere aanbevolen obligaties. Eerder dit jaar verlaagde S&P de kredietrating van BBB- naar BB+, waardoor KION zijn investment grade-status verloor. Fitch hanteert echter nog steeds een beoordeling van BBB. Beide kredietbeoordelaars houden de vooruitzichten stabiel. Intussen ziet de Duitse vorkheftruckfabrikant de orderinstroom sterk toenemen en ligt het bedrijf op schema om in 2027 een margedoel van 10% te realiseren. De verwachte winstgroei biedt ruimte voor een snelle schuldafbouw. Met een actuele yield van 3,2% blijft deze obligatie aantrekkelijk, mede dankzij de korte resterende looptijd.
Polen 3,875% 23/33
Inclusief de coupon heeft de getipte tienjarige staatsobligatie van Polen tot dusver een mooi rendement van 4,6% opgeleverd. De Poolse economie presteert relatief goed en ook financieel gezien staat het land er goed voor. Kredietbeoordelaar Moody’s bevestigde in maart zijn solide A2 investment grade rating voor Polen, met stabiele vooruitzichten. De yield van 3,1% steekt gunstig af bij de Duitse staatsobligatie met vergelijkbare resterende looptijd (2,48%). Het rendementsverschil, of de spread, kan nog wat verder afnemen, en deze obligatie blijft koopwaardig.
Bulgarije 4,875% 23/36
Ook de staatsobligatie van Bulgarije presteert ijzersterk, met een totaalrendement van 4,7% tot nu toe. Het land mag volgend jaar toetreden tot de eurozone en beleggers zijn daarop vooruitgelopen. De spread met de Duitse tienjaarsrente is bij het huidige effectieve rendement van 3,7% nog behoorlijk en de kans op een verdere daling is vrij groot.
Bedrijfsobligatie-ETF staat op kleine plus
De iShares Core € Corp Bond (IE00BF11F565) ETF biedt beleggers brede blootstelling aan de euro investment grade bedrijfsobligatiemarkt, zonder de specifieke risico’s van individuele obligaties. De tracker volgt een omvangrijke index van 3777 kredietwaardige bedrijfsobligaties in euro’s, verspreid over alle looptijden.
Sinds de aanbeveling is de koers van de herbeleggingsvariant met 1,7% gestegen. Lagere kredietopslagen hebben de hogere Duitse staatsrente grotendeels gecompenseerd. De spreads liggen momenteel op een laag niveau en zullen naar verwachting stabiel blijven, zolang het economische klimaat niet verslechtert. Mocht de rente opnieuw dalen, dan profiteert deze ETF dankzij de gemiddelde looptijd van vijf jaar.