(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is donderdag lager geëindigd, terwijl de borden op Wall Street ook rood kleurden.
De AEX verloor uiteindelijk 0,2 procent op 958,40 punten.
Sluimerende twijfels over de mate waarin AI de markt kan blijven stimuleren, blijven beleggers bezighouden. Zo maakt Jamie Dimon, CEO van JPMorgan Chase, zich “veel meer zorgen dan anderen” over een correctie van de Amerikaanse aandelen.
“Dus als de markt [een correctie van] 10 procent inprijst, zou ik zeggen dat het eerder 30 procent is”, aldus Dimon tegen de BBC. Maar de timing is volgens hem “bijna onmogelijk” te voorspellen.
Intussen is de shutdown van de Amerikaanse overheid zijn tweede week ingegaan en nog altijd is er weinig zicht op een oplossing.
Beleggingsstrateeg Joost van Leenders van Van Lanschot Kempen blijft intussen neutraal over aandelen.
“Een verbeterde winstdynamiek en het feit dat de Fed het beleid van renteverlagingen heeft hervat, hebben positief uitgewerkt op Amerikaanse aandelen. De beurs in de VS is echter wel vooruitgelopen op dit positieve scenario van degelijke groei en beperkte inflatiedruk met hogere waarderingen”, aldus Van Leenders.
En in Europa is de winstdynamiek vooralsnog zwak en wordt gewacht op een versnelling van het economische momentum, volgens de beleggingsspecialist van Van Lanschot Kempen.
Als gevolg van de aanhoudende overheidssluiting, verschenen vanmiddag niet de wekelijkse steunaanvragen uit de VS. Ook de publicatie van de groothandelsvoorraden werd uitgesteld.
De dollar veerde donderdag op ten opzichte van de euro, wat resulteerde in een euro/dollar onder de 1,16, nadat de notulen van het laatste rentebesluit van de Federal Reserve woensdag de nodige verdeeldheid toonden over de vraag in hoeverre beleidsmakers de rente nog verder moeten verlagen, aldus Deutsche Bank.
De Europese Centrale Bank houdt intussen het kruit droog, zo benadrukten de notulen van dat laatste rentebesluit vanmiddag.
De olieprijzen daalden licht, nadat bekend werd dat Israël en Gaza een staakt-het-vuren hebben afgesproken.
“Het onmiddellijke effect op de oliemarkten zal een lichte daling van de geopolitieke risicopremie zijn”, aldus analisten van Rystad Energy. “Op langere termijn, als het plan voor stabiele vrede geloofwaardig blijkt, zou het effect op de prijzen structureler en ingrijpender kunnen zijn”, volgens de analisten.
Stijgers en dalers
Onder de hoofdaandelen won Randstad donderdag 2,3 procent en gingen Ahold Delhaize, KPN en Heineken meer dan een procent hoger. Kepler Cheuvreux verlaagde het koersdoel voor Heineken, maar handhaafde de brouwer op de kooplijst. Dat gold niet voor AB InBev, waarvoor het advies werd verlaagd van Kopen naar Houden.
De chippers leverden licht terrein in. Besi verloor daarbij 0,7 procent. ASMI en ASML daalden 0,2 procent.
Besi en Applied Materials hebben een Kinex-tool geïntroduceerd die weleens een “game changer” kan zijn voor de adoptie van hybrid bonding, zo zei analist Edwin de Jong van Edison tegen ABM Financial News. En ASML zal profiteren van de vraag naar chips door AI-bedrijven, zo stelden analisten van Goldman Sachs donderdag in een rapport. Door AI is er een sterkere vraag naar geavanceerde logic- en geheugenchips, aldus Goldman, dat zijn koopaanbeveling herhaalde.
Barclays verhoogde donderdag de koersdoelen voor ASMI en ASML. Daarbij vindt de Britse bank ASMI wel koopwaardig, maar ASML niet.
Barclays verlaagde donderdag wel het koersdoel voor InPost van 20,00 naar 15,40 euro, maar met handhaving van het Overwogen advies. Analisten van de bank verlaagden hun taxaties vanwege toenemende prijsconcurrentie in de Poolse pakketmarkt. Het aandeel daalde met 0,8 procent.
Ferrari heeft donderdag het plan om over te stappen op elektrische auto’s grotendeels in de ijskast gezet. Elektrische auto’s zullen in 2030 slechts 20 procent van het sportwagenassortiment uitmaken, zo maakte het bedrijf tijdens een beleggersdag in Maranello bekend. De outlook voor 2025 werd wel verhoogd en Ferrari presenteerde doelen voor 2030, inclusief een dividendverhoging in de komende jaren en een nieuw aandeleninkoopprogramma.
Exor, dat een groot belang in Ferrari heeft, leverde in Amsterdam 8,7 procent in en was daarmee de grootste daler. Ferrari verloor zelfs 14 procent in Milaan. Analisten van RBC wezen erop dat de geschetste doelstellingen een jaarlijkse winstgroei van 6 procent impliceren, wat ruim onder de groei van 10 procent ligt waar tijdens de vorige beleggersdag nog op werd gemikt.
In de AMX won Pharming bijna 4 procent en Flow Traders dik 2 procent. AMG leverde net als Galapagos meer dan een procent in.
Fagron won 0,7 procent, na het overleggen van omzetcijfers, die iets beter waren dan verwacht.
In de AScX steeg Alfen bijna 6 procent. Kendrion leverde 2,5 procent in.
Tussenstanden Wall Street
De Amerikaanse beurzen noteerden rond het Amsterdamse slot tot een half procent lager.