(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan dinsdag een voorzichtige tegemoet, in afwachting van inflatiecijfers uit de eurozone en onder meer de inkoopmanagers voor de industrie in de VS later op de dag.
IG voorziet een openingsverlies van 12 punten voor de Duitse DAX en een min van 7 punten voor de Franse CAC 40. De Britse FTSE lijkt iets hoger te zullen openen.
De aandelenmarkten in Europa zijn maandag tijdens een matte handelssessie licht hoger gesloten, zonder grote koersuitslagen. Beleggers moesten het doen zonder de impuls van Wall Street. In New York bleef de beursvloer leeg vanwege Labor Day.
Beleggers worden momenteel met veel onzekerheden geconfronteerd. Van de politieke problemen in Frankrijk tot de zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve. Zij vinden het daarom wellicht een goed moment om even op adem te komen, nu de cijfers van later in deze week zouden kunnen helpen bepalen of de recente rally op Wall Street standhoudt.
De Amerikaanse banencijfers later deze week zouden kunnen helpen bepalen of de Federal Reserve de rente in september daadwerkelijk verlaagt.
Toch is er ook reden voor zorg. Vierennegentig procent van de respondenten in de enquête van de Financial Times vond dat de financiële markten de risico’s van de interventies van het Witte Huis in het beleid van de Fed niet adequaat hadden ingeprijsd.
Hoewel ECB-voorzitter Christine Lagarde slechts één econoom is , viel de alarmbel die ze maandagochtend in een radio-interview luidde qua timing en boodschap samen met de enquête van de Financial Times.
Aangezien Lagarde de moeite nam om een link naar haar interview te plaatsen in een bericht op X, is het duidelijk dat ze haar standpunten breed wilde verspreiden.
“Als het Amerikaanse monetaire beleid niet langer onafhankelijk zou zijn en in plaats daarvan afhankelijk van de dictaten van deze of gene persoon, dan denk ik dat het effect op de balans van de Amerikaanse economie, als gevolg van de effecten die dit wereldwijd zou hebben, zeer zorgwekkend zou kunnen zijn, omdat het de grootste economie ter wereld is”, waarschuwde Lagarde.
Op macro-economisch vlak was er maandag aandacht voor de inkoopmanagersindices voor de industrie in China, Japan, het VK en de eurozone.
In China groeide de industrie in augustus weer, terwijl in Japan sprake was van een fractionele krimp. De Britse industrie kromp in augustus harder.
In de eurozone groeide de industrie afgelopen maand, met steun van onder meer Frankrijk, Spanje, Italië en Nederland, terwijl de Duitse industrie nog wel kromp, zij het nipt.
Voor het eerst sinds medio 2022 liet de Europese industrie zo weer groei zien, “vooral omdat bedrijven hun productie sneller hebben opgevoerd”, zag econoom Cyrus De la Rubia van Hamburg Commercial Bank, die wel waarschuwde dat het herstel nog broos is.
“Gezien het tariefbeleid van de VS en de geopolitieke spanningen is dit niet verwonderlijk”, volgens de econoom.
Een vat Brent olie werd 1,0 procent duurder op 68,12, terwijl de vraag naar edelmetalen toenam. De goudprijs in dollars heeft de recente recordprijzen weer in het vizier en ook de zilverprijs staat voor het eerst sinds 2011 boven 40 dollar per ounce.
De prijzen voor edelmetalen lijken vooral te profiteren van de geopolitieke spanningen en het vooruitzicht op renteverlagingen in de VS.
De euro/dollar handelde 0,2 procent hoger op 1,1702. Aan de euro-kant zal de aandacht liggen bij de Europese inflatiecijfers voor augustus, verwacht ING. Er wordt gerekend op een stabiel inflatiecijfer van 2,0 procent. Deze inflatiecijfers verschijnen dinsdagochtend.
Stijgers en dalers
In de DAX ging de dagwinst naar Rheinmetall, dat 3,5 procent kon bijschrijven. Sectorgenoten Renk en MTU Aero Engines wonnen 4,5 en 1,6 procent, mogelijk in reactie op het nieuws dat het Verenigd Koninkrijk een contract ter waarde van 10 miljard Britse pond heeft binnengehaald voor de levering van nieuwe oorlogsschepen aan de Noorse marine. Babcock International en Rolls-Royce stegen beide met 2,8 procent. BAE Systems won 1,9 procent.
Verder gaf Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen afgelopen weekend een interview aan de Financial Times. Hierin zei Von der Leyen dat Europa werkt aan “vrij nauwkeurige” plannen voor een mogelijke militaire inzet in Oekraïne als onderdeel van veiligheidsgaranties na de oorlog.
Sartorius en Commerzbank wonnen 2,6 en 2,3 procent.
Siemens Energy en E.ON daalden beide met 1,2 procent.
In Parijs won Teleperformance 1,9 procent en Airbus 1,6 procent.
Carrefour, Veolia, Hermes en Bouygues daalden tussen de 1,1 en 1,4 procent.
Heineken leverde in Amsterdam 1,5 procent in, terwijl ASMI 1,5 procent kon bijschrijven. Heineken verliest per 1 oktober zijn directeur Americas Marc Busain, die is benoemd tot CEO van Lipton Teas and Infusions. D’Ieteren opent later deze week nog de boeken.
Elia in Brussel verloor 1,6 procent, terwijl Lotus Bakeries 2,0 procent steeg .
Equinor steeg in Oslo met 0,5 procent, nadat bekend werd dat de Noorse energiereus Equinor deelneemt in de kapitaalverhoging van het Deense windmolenbedrijf Ørsted. Door deel te nemen aan de claimemissie, voor een bedrag van 6 miljard Deense kroon, of ongeveer 939 miljoen dollar, wil Equinor zijn aandelenbelang handhaven op 10 procent. Het aandeel van Ørsted steeg met 3,6 procent.
Euro STOXX 50 5.367.08 (+0,3%)
STOXX Europe 600 551,43 (+0,2%)
DAX 24.037,33 (+0,6%)
CAC 40 7.707,90 (+0,1%)
FTSE 100 9.196,34 (+0,1%)
SMI 2.176,52 (-0,1%)
AEX 896,59 (-0,0%)
BEL 20 4.799,80 (+0,0%)
FTSE MIB 42.409,71 (+0,5%)
IBEX 35 14.939,40 (+0,0%)
AMERIKAANSE AANDELEN
Wall Street gaat dinsdag een lagere opening tegemoet, nadat maandag de deuren gesloten bleven in verband met Labor Day.
Op Wall Street verloor hoofdgraadmeter S&P 500 vrijdagavond nog 0,6 procent. In tegenstelling tot het Damrak noteerden de Amerikaanse hoofdindices in augustus wel in het groen, met winsten van ruim 1 procent voor de Nasdaq tot 2 procent voor de Dow en de S&P.
Aandelen stonden vrijdag wat onder druk doordat beleggers wat geld van tafel haalden in aanloop naar het lange weekend.
Slotstanden Wall Street (vrijdag)
S&P 500 index 6.460,26 (-0,6%)
Dow Jones index 45.544,88 (-0,2%)
Nasdaq Composite 21.455,55 (-1,2%)
AZIE
De Aziatische beurzen noteerden dinsdagochtend verdeeld. De beurs in India veerde op met een half procent. President Donald Trump heeft gezegd dat India heeft aangeboden om de importheffingen op Amerikaanse goederen te verlagen naar nul, nadat de VS vorige week een heffing van 50 procent oplegden als straf voor de aankopen van Russische olie door India.
“Ze hebben nu aangeboden hun tarieven te verlagen naar nul, […] maar dat hadden ze jaren geleden al moeten doen”, aldus Trump.
Nikkei 225 42.260 (+0,2%)
Shanghai Composite 3.845 (-0,8%)
Hang Seng 25.406 (-0,6%)
VALUTA
De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,1694. Maandagavond noteerde het muntpaar op 1,1701.
USD/JPY Yen 147,70
EUR/USD Euro 1,1694
EUR/JPY Yen 172,72
MACRO-AGENDA:
06:30 Inflatie – Augustus vlpg (NL)
11:00 Inflatie – Augustus vlpg (eur)
15:45 Inkoopmanagersindex industrie – Augustus def. (VS)
16:00 Inkoopmanagersindex industrie ISM – Augustus (VS)
16:00 Bouwuitgaven – Juli (VS)
BEDRIJFSNIEUWS:
07:00 InPost – Cijfers tweede kwartaal
07:00 Onward Medical – Cijfers tweede kwartaal
13:00 Nio – Cijfers tweede kwartaal (Chi)
18:00 Care Property – Cijfers tweede kwartaal