(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is woensdag vlak gesloten, geholpen door staalbedrijven, die profiteerden van Europese plannen om de sector te beschermen, terwijl de vrees voor overmatig enthousiasme rond AI de kop weer opstak.
De AEX-index sloot op 960,62 punten.
De halfgeleidersector verloor terrein, na een rapport over de matige winstgevendheid van een AI-divisie van Oracle. “Dit wakkerde de vrees aan dat de AI-rally tekenen van oververhitting vertoont”, zei beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx. “Beleggers maken zich zorgen dat de waarderingen in de technologiesector te ver zijn doorgeschoten, vergelijkbaar met de dotcom-periode eind jaren ’90.”
Andere experts geloven dat de rally nog kan doorzetten voordat een correctie volgt. “De koerswinstverhoudingen voor de techreuzen liggen nog ver onder de niveaus tijdens de dotcombubbel. De bullmarkt blijft in tact”, aldus CIO Mark Haefele van UBS Global Wealth Management.
Goldman Sachs onderzocht of de AI-markt inderdaad tekenen van een bubbel vertoont. De zakenbank erkent dat waarderingen oplopen, de markt steeds geconcentreerder raakt en verkopers vaker zelf financiering verstrekken, zoals bijvoorbeeld Nvidia en OpenAI deden. Recente onrust over circulaire financieringsstrategieën rond AI-investeringen voedde de discussie verder. Goldman wilde nog niet van een bubbel spreken, maar benadrukte dat de hoge waarderingen sterk leunen op aanhoudende winstgroei.
De Bank of England waarschuwde woensdag dat de hoge waarderingen en zware wegingen van de grote Amerikaanse techbedrijven de aandelenmarkt kwetsbaar maken voor een forse correctie. Met name wanneer het optimisme over het rendement van AI-investeringen zou kantelen, voegde de centrale bank daaraan toe.
De shutdown van de Amerikaanse overheid verhindert intussen de publicatie van belangrijke economische cijfers, zoals het banenrapport over september van afgelopen vrijdag. Hierdoor mist de Fed straks mogelijk belangrijke cijfers voor het komende rentebesluit, eind deze maand. Vanavond staan de notulen van de vorige rentevergadering op de agenda.
Antje Praefcke van Commerzbank verwacht dat de notulen weinig invloed zullen hebben op de dollar, omdat eventuele onenigheid tussen beleidsmakers geen groot nieuws zal zijn. De toekomstige ontwikkelingen van de inflatie en de arbeidsmarkt zullen uiteindelijk het rentepad van de Fed gaan bepalen, stelde de analist.
Het muntpaar euro/dollar noteerde woensdag aan het einde van de dag op 1,1608. De olieprijzen stegen ongeveer 1,5 procent. De Amerikaanse olievoorraden lieten een sterker dan verwachte stijging zien.
Stijgers en dalers
ArcelorMittal steeg 6,6 procent en Midkapper Aperam 6,2 procent, nadat de Europese Commissie aankondigde de quota voor staalimporten te willen halveren en de heffingen boven die grenzen te verdubbelen. Dit om overcapaciteit te voorkomen en het dumpen van goedkoop buitenlands staal op de Europese markt tegen te gaan. Zakenbank Jefferies verwacht dat deze maatregelen de winstgevendheid van Europese staalbedrijven zullen ondersteunen en dat dat koersen met 25 tot 30 procent kunnen stijgen.
Het bekende halfgeleidertrio verloor terrein in de AEX. ASML daalde met 2,6 procent en Besi en ASMI beperkten hun verliezen tot 0,3 en 0,8 procent in. Een commissie van het Amerikaanse huis van Afgevaardigde bekritiseert ASML en andere Westerse bedrijven, die veel geld zouden verdienen door geavanceerde chiptechnologie te verkopen in China.
Deze bedrijven “verhogen hun winsten ten koste van de Amerikaanse nationale veiligheid”, aldus het rapport. Het comité drong daarom aan op nieuwe maatregelen om de export van deze technologie aan banden te leggen.
ING kreeg een koersdoelverlaging van Barclays en een hoger koersdoel van Kepler Cheuvreux. Het aandeel sloot 0,3 procent hoger. Betaalreus Adyen, eerder op de dag nog in het rood, eindigde bovenaan met een plus van 1,3 procent.
Shell sloot 0,3 procent lager na een koersdoelverhoging door Bank of America. Ook Air France-KLM kreeg een hoger koersdoel van de Amerikaanse bank en sloot 1,0 procent lager.
Lithiumproducent AMG schreef 2,9 procent bij in de Midkap-index. Fagron, dat donderdag met cijfers komt, won 2,6 procent.
Aalberts verloor 1,7 procent na een advies- en koersdoelverlaging door KBC Securities. De bank verwacht dat de consensus deze verlaging zal volgen in komende maanden. Allfunds verloor 2,8 procent.
Nachtkijkerfabrikant Theon, een van de weinige militaire toeleveranciers op het Damrak, won 5,8 procent in de AMS20, gevolgd door Sligro en Alfen met plussen van bijna 3 procent. Postbedrijf PostNL eindigde onderaan met een min van 1,5 procent.
Tussenstand Wall Street
De Amerikaanse beurzen stonden woensdag rond sluitingstijd in Europa op winst. De S&P500-index steeg met 0,5 procent.