(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is afgelopen week verder gedaald en is daarmee niet ver verwijderd van de grens van 900 punten, terwijl de hoofdgraadmeter een paar weken geleden nog richting de 1.000 punten op weg leek.
De AEX sloot vrijdag op circa 927 punten en verloor daarmee op weekbasis 2,7 procent. Een week eerder sloot de hoofdindex op circa 952 punten.
“Na weken van opwaartse kracht is het technische beeld van de AEX de afgelopen dagen duidelijk afgekoeld. Waar de index in oktober nog een nieuw record bereikte, is het sentiment inmiddels omgeslagen”, stelde beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx in een technische analyse.
Nu de index onder de steun op 940,40 punten noteert, kan de AEX dalen tot 916,46 punten, volgens Blekemolen.
Volgens beurskenners zouden de cijfers van Nvidia het sentiment richting het einde van het jaar kunnen bepalen, zeker nu er grote zorgen zijn over de opgelopen waarderingen van de grote Amerikaanse technologiebedrijven.
“Als uitstekende cijfers worden afgestraft, kan dat een alarmsignaal zijn voor Big Tech. En dat zou hoogstwaarschijnlijk een echte sectorrotatie in gang zetten”, waarschuwde beleggingsexpert Frank Vranken van Bank Edmond de Rothschild voorafgaand aan de resultaten.
De cijfers van Nvidia waren woensdagavond in de prik, maar de rally die volgde was van korte duur. Beleggers blijven na de recente koersdalingen toch wat voorzichtiger, zag André van Eerden van Aberfeld Asset Management. “De argwaan is niet weg.”
En Vranken van Edmond de Rothschild temperde de verwachting voor een eindejaarsrally.
“We moeten nog rekening houden met de Thanksgiving-verkopen en het rentebesluit van de Federal Reserve in december”, aldus de beleggingsexpert.
Wat dat laatste betreft, ziet het er niet goed uit, meent Vranken. De kans op een renteverlaging is verder afgenomen nu het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft besloten het banenrapport voor oktober niet te publiceren en dat voor november uit te stellen tot na het rentebesluit van de Fed, aldus de expert van Edmond de Rothschild.
Het rentebesluit van de Fed volgt op 10 december en het banencijfer voor november een krappe week later op 16 december.
Afgelopen week werden wel de uitgestelde banencijfers over september vrijgegeven. De werkgelegenheid in de Verenigde Staten groeide sterker dan verwacht, na een zeer zwak cijfer voor augustus. Er kwamen 119.000 banen bij, waar vooraf werd gerekend op een banengroei van 50.000.
Het cijfer voor augustus werd naar beneden bijgesteld tot een krimp van 4.000 banen, in plaats van de groei van 22.000 die eerder was gerapporteerd, en die al veel lager was dan de 75.000 die werd verwacht.
Zakenbank Jefferies merkte op dat de Fed sterk reageert op macrocijfers en dat banendata in de komende maanden zwaarder zullen wegen dan inflatiedata.
Ook klonk de Fed afgelopen week ‘havikachtig’ in de notulen van het laatste rentebesluit. Tijdens de vergadering van oktober waren meerdere Fed-leden tegen de beslissing om de rente te verlagen in december en velen verwachten dat de centrale bank op de pauzeknop zal drukken.
“Gezien de recente agressieve koerswijziging van de Fed en het gebrek aan officiële gegevens die vóór de FOMC-vergadering van 10 december worden gepubliceerd, is het begrijpelijk dat de markt denkt dat de volgende stap pas begin 2026 zal worden gezet”, aldus econoom James Knightley van ING.
De kans op een renteverlaging in december daalde na het banencijfer tot minder dan 40 procent, maar liep vrijdag weer op naar 70 procent, nadat Fed-bestuurder John Williams aangaf dat hij een renteverlaging in december wel steunt.
Statistiekbureau BEA kondigde afgelopen week aan dat de Amerikaanse groeicijfers over het derde kwartaal en PCE-inflatie in de maand oktober, die voor 26 november geagendeerd stonden, zijn uitgesteld.
Op macro-economisch vlak was er richting het weekend aandacht voor de mondiale inkoopmanagersindices. De economie in de eurozone lijkt in november in een vergelijkbaar tempo te groeien als in de maand ervoor.
De samengestelde index daalde licht van 52,5 naar 52,4.
“De Franse en Duitse industrie bewegen in dezelfde richting, maar helaas wel de verkeerde”, zei Cyrus de la Rubia van Hamburg Commercial Bank in een toelichting, maar de dienstensector in de eurozone is een lichtpuntje, volgens de econoom.
Omdat de dienstensector meer gewicht in de schaal legt dan de industrie, zou de Europese economie in het vierde kwartaal sneller moeten groeien dan in het derde kwartaal, verwacht De la Rubia.
In de VS nam de economische activiteit in november licht toe, vooral geholpen door de dienstensector. De samengestelde index verbeterde per saldo licht, van 54,6 naar 54,8.
“De voorlopige PMI-gegevens wijzen op een relatief sterke Amerikaanse economie in november, wat duidt op een jaarlijkse bbp-groei van ongeveer 2,5 procent tot nu toe in het vierde kwartaal”, aldus Chris Williamson van S&P Global.
De euro/dollar noteerde vrijdag rond 1,15. Volgens ING is de euro veel sterker gedaald tegenover de dollar dan gerechtvaardigd zou zijn op basis van het verschil in rentestanden tussen de Fed en de ECB.
De olieprijzen daalden op weekbasis fors, als gevolg van de afgenomen geopolitieke spanningen in Oost-Europa. De VS en Rusland zouden werken aan een nieuw vredesplan voor Oekraïne, waarbij wel flinke concessies worden verwacht van het land.