Beleggers Belangen Live

AEX start handelsweek in het groen na terugtrekkende beweging Trump

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs maakt zich maandag op voor een hogere opening, nadat de Amerikaanse president Donald Trump zondag op Truth Social een vriendelijkere toon aansloeg richting China.

Futures op de AEX index wezen ongeveer een uur voor de beursgong op een winst van 0,5 procent. De Amerikaanse S&P 500 future noteerde vanochtend 1,3 procent in het groen.

Vrijdagmiddag richting de klok van vijf uur kabbelde de AEX met een licht verlies richting het weekend, terwijl techbeurs Nasdaq op Wall Street zijn hoogste stand ooit licht verder aanscherpte. 

Dit was hét moment waarop de Amerikaanse president Donald Trump met een vliegende tackle beleggers op scherp wist te zetten. 

In een bericht op Truth Social uitte hij felle kritiek op het handelsbeleid van China met betrekking tot zeldzame aardmetalen, en er werden vraagtekens gezet bij een bilaterale ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Ook dreigde Trump met nieuwe importheffingen. 

De AEX daalde in de slotminuten met 1,9 procent naar een stand van 940,46 punten. Op Wall Street sloot hoofdgraadmeter S&P 500 vrijdagavond met 2,7 procent in het rood, terwijl techbeurs Nasdaq harder werd getroffen, met een verlies van 3,5 procent.

De Amerikaanse oliefuture koerste vrijdagavond met 5,3 procent scherp lager naar 58,24 dollar per vat, terwijl het rendement op de Amerikaanse tienjaarsrente flink onder druk stond. Goud en Zilver noteerden rond recordstanden, terwijl crypto’s juist onderuit gingen. 

Na het slot op Wall Street gooide Trump nog meer olie op het vuur met de aankondiging dat vanaf 1 november op Chinese goederen een extra importheffing van 100 procent geldt. Ook komen er exportbeperkingen op “kritieke software”.

Zondag nam Trump op een social mediabericht echter al weer flink gas terug. “Maak je geen zorgen over China, het komt allemaal goed!”, zei Trump.

“De zeer gerespecteerde president Xi heeft net een slecht moment gehad. Hij wil geen depressie in zijn land, en ik ook niet. De VS willen China helpen, niet schaden!!!”, voegde hij toe.

Analisten van zakenbank Goldman Sachs zijn van mening dat de dreigementen van Trump tactiek zijn om een betere onderhandelingspositie te verwerven, in aanloop naar bilaterale gesprekken met Xi Jinping in de marge van een bijeenkomst van APEC-landenin Zuid-Korea over 2 weken.

De Hang Seng index in Hongkong koerste vanochtend met 3,5 procent in het rood, terwijl de verliezen voor de andere Aziatische hoofdindices beperkt bleven tot minder dan 1,5 procent. In Tokio bleef de beurs gesloten vanwege een feestdag.

De Amerikaanse oliefuture herstelde vanochtend met bijna 1,5 procent, na de daling van meer dan 5 procent vrijdagavond op Wall Street. 

Beleggers maken zich ondertussen op voor de start van het kwartaalcijferseizoen, waarbij dinsdag onder meer de financiële giganten BlackRock, Citigroup en JPMorgan op Wall Street de aftrap verzorgen. Op het Damrak openen onder meer TomTom en ASML deze week de boeken. 

Bedrijfsnieuws

Theon International bereikte een akkoord over de aankoop van een belang van 9,8 procent in Exosens. Dit maakte de Griekse defensiespecialist met een notering aan het Amsterdamse Damrak dit weekend bekend. Voor dit belang betaalt Theon bijna 269 miljoen euro, of 54,00 euro per aandeel.

Heijmans gaat in opdracht van woningcorporatie Woonbedrijf 234 appartementen bouwen in Eindhoven. De opdracht vertegenwoordigt een omzetwaarde van 50 miljoen euro, aldus Heijmans.

Zakenbank Jefferies voerde een reeks van koersdoelwijzigingen door voor Nederlandse fondsen. Jefferies verhoogde het koersdoel voor ASML van 680 naar 780 euro, bij handhaving van het Houden advies. Het koersdoel voor ASMI werd verhoogd van 460 naar 495 euro, ook met handhavng van het Houden advies.

Jefferies verhoogde daarnaast het koersdoel voor ArcelorMittal van 29,50 naar 36,00 euro, met handhaving van het Houden advies. Het koersdoel voor Arcadis ging van 60,00 naar 62,00 euro, maar met een koopadvies.

Slotstanden Wall Street

De S&P 500 sloot vrijdag 2,7 procent lager op 6.552,51 punten. Technologiebeurs Nasdaq daalde 3,6 procent naar 22.204,43 punten en de Dow Jones-index verloor 1,9 procent op 45.479,60 punten.