Beleggers Belangen Live

AEX met kleine winst het weekend in

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is vrijdag met een kleine winst gesloten.

Met een koerswinst van 0,3 procent op 961,51 punten scherpte de AEX de recordstand verder aan. Op weekbasis ging de hoofdgraadmeter er ruim 2 procent op vooruit.

“De volgende halte voor de AEX is 1.020 punten”, meent technisch analist Roelof-Jan van den Akker van ING.

Toch is daar niet iedere beursexpert van overtuigd.

Volgens een enquête van analist Corné van Zeijl van Cardano zijn de experts voor oktober somber gestemd. Van de experts denkt 43 procent dat de AEX gaat dalen in oktober. Slechts 19 procent verwacht een stijging.

En ook analisten van Bank of America vrezen voor een correctie.

De bank ziet parallellen met de bullmarkten van 2000 en 2007, die beide ten einde kwamen door tegenwind op de Amerikaanse arbeidsmarkt.

Woensdag bleek uit cijfers van ADP dat er in september 32.000 Amerikaanse banen zijn verdwenen. In augustus waren dit er 3.000. Die laatste was een negatieve bijstelling. Aanvankelijk werd voor augustus nog een banengroei van 54.000 banen gemeld.

Normaliter zouden deze cijfers vanmiddag bevestigd moeten worden door het officiële banenrapport, maar door de ‘shutdown’ van de Amerikaanse overheid werd dit rapport niet gepubliceerd.

De inkoopmanagersindices werden wel gepubliceerd. In de eurozone bleek de dienstensector in september in een hoger tempo gegroeid.

De dienstensector begint iets soepeler te lopen, reageerde econoom Cyrus de la Rubia van Hamburg Commercial Bank vrijdag op de nieuwste cijfers. De groeiversnelling is ook breed gedragen, aldus de econoom, wijzend op onder meer de ontwikkelingen in Duitsland, Spanje en Italië. “Maar de situatie in Frankrijk is anders”, merkte hij op, vooral door alle politieke ontwikkelingen.

Aangezien de samengestelde index gedurende het hele derde kwartaal boven de 50 noteerde, “kunnen we ervan uitgaan dat het bruto binnenlands product is gegroeid in het afgelopen kwartaal”, aldus De la Rubia.

De cijfers voor de dienstensector in de VS waren een stuk minder optimistisch. Volgens S&P groeide de sector minder hard en het ISM zag zelfs dat er sprake was van een pas op de plaats. De laatste keer dat een indexstand van precies 50,0 werd bereikt, was 15 jaar geleden.

De euro/dollar steeg naar 1,1741 en olie werd een procent duurder.

Stijgers en dalers

ABN AMRO ging in de AEX aan de leiding met een koerswinst van 2,7 procent. Goldman Sachs zette het bankaandeel vrijdag op de kooplijst met een koersdoel van 32,50 euro. ABN AMRO zal de kloof met Europese sectorgenoten dichten, denkt analist Chris Hallam. En de aandeelhouders zullen daarbij niet worden vergeten, verwacht de analist.

CVC en ArcelorMittal wonnen 2,6 en 2,3 procent. CVC meldde voorbeurs de aankoop van een belang van 20 procent in International Schools Partnership. Hoeveel hiermee is gemoeid, werd niet aangegeven. Verder noemde analist Nicholas Herman van Citi Research het aandeel CVC een koopkandidaat voor de geduldige belegger.

Besi eindigde bijna onderaan met een verlies van 2,3 procent. Donderdag waren de ‘chippers’ nog de uitblinkers op het Amsterdamse Damrak.

Wolters Kluwer verloor zelfs 2,4 procent.

In de AMX wonnen Pharming en Galapagos 5,9 en 4,7 procent. Nu Galapagos een “beperkt aantal” niet-bindende biedingen heeft ontvangen op zijn celtherapie-activiteiten, is er wat fantasie in het aandeel gekomen.

Ook op weekbasis kunnen deze aandelen mooie winsten bijschrijven. Beleggers lijken ook opgelucht dat de Amerikaanse importheffingen van 100 procent waar president Trump mee dreigt, niet gelden voor Europese farmaceuten.

Fugro en BAM verloren 1,3 en 1,5 procent. Havas leverde 2,6 procent in.

Bij de smallcaps won PostNL 7,4 procent. PostNL krijgt vanaf volgend jaar een dag langer de tijd om de post te bezorgen. Dat besloot demissionair minister Vincent Karremans van Economische Zaken.

Alfen won 7,2 procent nadat het bedrijf liet weten dat het een opdracht heeft ontvangen voor de levering van een grootschalig batterij-energiesysteem voor windpark NOP Agrowind nabij Espel in Flevoland.  Vragen over financiële details beantwoordde Alfen niet.

Theon won 2,8 procent maar Sif en Accsys verloren1 tot 1,5 procent.

Tussenstanden Wall Street

De Amerikaanse beurzen noteerden rond het Amsterdamse slot op nieuwe recordstanden.