Beleggers Belangen Live

ING | Economische schade Duitsland heeft brede impact

ING | Economische schade Duitsland
Christian Slagter-Koster

De overstromingen in Duitsland hebben naast het menselijk leed ook een grote economische en politieke impact.

De hevige regenval en wateroverlast in Duitsland heeft zijn tol geëist. Naast de op dit moment meer dan honderdvijftig doden in het land is een groot aantal mensen gewond en nog vermist.

ING verwacht dat het nog enige tijd gaat duren voordat de economische schade echt kan worden geïnventariseerd. Eerdere natuurrampen en de door de verzekeringssector geraamde schade geven echter een verontrustend beeld. De overstromingen in Duitsland van 2002 resulteerden in een geraamde verzekeringspost van €4,5 mrd, wat neerkomt op ongeveer 0,1% van het bbp. Industriële bedrijven aan de Rijn zijn echter niet door de overstromingen getroffen, waardoor de economische gevolgen volgens ING beperkt kunnen blijven.

Desondanks mogen de gevolgen voor de Duitse detailhandel en de horeca, die al zwaar te lijden hadden onder de lockdowns, zeker niet worden onderschat. Een lichtpuntje is dat de wederopbouw van huizen en infrastructuur na dit soort natuurrampen een positief effect kan hebben op de toekomstige groei van het bbp.

Verkiezingen over twee maanden

Met nog slechts twee maanden te gaan tot de Bondsdagverkiezingen kan de natuurramp ook een belangrijk thema worden in de verkiezingsstrijd. Tijdens de overstromingen in 2002 lag toenmalig kanselier Gerhard Schröder duidelijk achter in de peilingen op uitdager Edmund Stoiber. Toen de overstromingen begonnen, kwam Schröder snel in actie en deed het voorkomen alsof hij er bovenop zat, zeker omdat Stoiber pas later kwam opdagen. Schröder schoot mede daardoor omhoog in de peilingen en won uiteindelijk de verkiezingen.

De beelden vorige week van een lachende Armin Laschet (CDU) tijdens zijn bezoek aan een Duits rampgebied kunnen zijn kansen om Angela Merkel op te volgen doen slinken.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster (1985) schrijft sinds 2010 voor Beleggers Belangen. Na zijn HBO studie Small Business & Retail Management werkte Christian onder meer voor beleggingsplatformen Analist.nl en Belegger.nl. In 2010 is Christian zijn eigen contentmarketingbureau Slagter Media gestart. Vanuit zijn agrarische achtergrond heeft Christian bovenmatige interesse in beursgenoteerde agrobedrijven en commodities, terwijl vanuit zijn vakgebied de focus ligt op innovatieve technologiebedrijven.

Meer artikelen van deze expert