Beleggers Belangen Live

HSBC | Voortzetting van economisch ‘goudlokje-scenario’

Stephen Hendriks

Voor HSBC is het duidelijk dat het economisch herstel van de coronacrisis zijn piek heeft bereikt, maar desondanks blijft de bank enthousiast over de aandelenmarkt.

Het eerste signaal is dat wereldwijd de inkoopmanagersindices recent zijn gedaald. De bank constateert geen plotselinge en dramatische omslag, maar het staat wel vast dat deze indicator afzwakt. Hoewel de economische data nog altijd positief verrassen, neemt het aantal positieve verrassingen wel af. Het is daarbij opvallend dat economen de afgelopen maanden in recordtempo hun groeiverwachtingen voor de ontwikkelde landen almaar verder hebben verhoogd. Dit is een duidelijk signaal van topvorming in groeiverwachtingen, aldus de bank.

Dat is een belangrijk signaal voor beleggers. Volgens de bank is er namelijk een duidelijk verband tussen ‘groei-optimisme’ en de rendementen van cyclische beleggingen, of dat nu conjunctuurgevoelige valuta’s, risicovolle obligaties of aandelensectoren zijn.

Winstmarges

Niet alleen de economische cijfers verliezen momentum, ook de winstgroei van bedrijven lijkt wereldwijd een piek te hebben bereikt. Uit een data-analyse van HSBC van de cijferpresentaties van Amerikaanse bedrijven blijkt dat het sentiment rond winstmarges en omzetgroei niet meer zo positief is. Tel daar nog eens de zorgen over de deltavariant van het coronavirus – en de grote verschillende in vaccinatiegraad in de wereld – bij op en er ontstaat bepaald geen positief beeld voor beleggers.

Toch gooit HSBC de handdoek niet in de ring. Een wat afnemend economisch herstel geeft de Federal Reserve de ruimte om het stimulerende monetaire beleid nog voort te zetten. HSBC verwacht dat de Federal Reserve pas eind dit jaar zal aankondigen het opkoopprogramma van obligaties af te bouwen.

Goudlokje

Dat betekent voorlopig een voortzetting van het ‘goudlokje-scenario’, waarin de economie in een tempo groeit dat precies voldoende is om het huidige monetaire beleid voort te kunnen zetten. De combinatie van een verzwakkend economisch herstel en zorgen over de deltavariant van het coronavirus leidt er wel toe dat HSBC negatiever is geworden over grondstoffen, vooral basismetalen en olie. Daar staat tegenover dat in dit scenario risicovolle bedrijfsobligaties en staatsobligaties van opkomende landen – uitgegeven in dollars – wel aantrekkelijk zijn.

Het wat afzwakkende economisch herstel is ongunstig voor de meer cyclische Europese en Japanse aandelenmarkt. HSBC heeft daarom een duidelijke voorkeur voor Amerikaanse aandelen. Wie zich echter wil indekken tegen een onverwacht aanhoudend economisch herstel, kan volgens de bank beter voor de achtergebleven aandelen uit opkomende landen kiezen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert