Beleggers Belangen Live

Het antwoord op de Japanse vergrijzingsgolf

Christian Slagter-Koster

In Japan is 26,6% van de populatie 65 jaar of ouder. Daarmee heeft het land de oudste populatie wereldwijd en de verwachting is dat de gemiddelde leeftijd alleen maar verder stijgt.
In 2036 zal 33,3% van de Japanners 65 jaar of ouder zijn en dit percentage neemt daarna toe tot 38,4% in 2065. Tegelijkertijd verwacht het National Institute of Population and Social Security Research dat de Japanse populatie tussen 2019 en 2065 daalt van 126,2 miljoen naar 88,1 miljoen.

De vergrijzing in Japan is duidelijk terug te zien in de toenemende overheidsuitgaven aan pensioenen en gezondheidszorg. Daarnaast probeert de Japanse overheid de binnenlandse economie te stimuleren door te investeren in de infrastructuur. Het gevolg is dat Japan met een gigantische overheidsschuld kampt en erop vertrouwt dat de Japanse centrale bank dit opvangt.

Verschillen in productiviteitsgroei

Door de demografische ontwikkelingen loopt de productiviteit van de Japanse economie volgens Capital Group achter op die van andere grote economieën. De analisten zien een duidelijke scheiding in productiviteit tussen productie- en niet-productiebedrijven. Sinds 2000 hebben productiemedewerkers hun toegevoegde waarde per uur verhoogd van ¥4000 naar ¥5800 yen, terwijl dit voor niet-productiemedewerkers over dezelfde periode gelijk bleef op ¥4600. Met andere woorden: productiemedewerkers zijn productiever geworden. Dit verschil in productiviteitsgroei is volgens Capital Group deels te verklaren door de kapitaaluitgaven. In de afgelopen jaren stagneerde de groei van de kapitaaluitgaven in de dienstensector.

Om het tij te keren heeft Japan economische hervormingen doorgevoerd en nieuwe standaarden voor corporate governance neergezet. Deze zetten bedrijven er in Japan toe aan meer te investeren in efficiëntie en innovatie. Denk aan automatisering, robotica en cloud-oplossingen. Capital Group denkt dat de combinatie van een vergrijzende populatie en sterkere corporate governance meer Japanse bedrijven zal aanmoedigen om te investeren in innovatie. Een kleinere arbeiderspopulatie noopt de bedrijven namelijk om efficiënter te werken. Het zal de vraag naar hoogopgeleide werknemers vergroten, om zo het potentieel van technologische vooruitgang volledig te benutten.

Uiteindelijk zal deze ontwikkeling volgens Capital Group leiden tot een herstel van de Japanse productiviteit. Zodra dit zich voordoet rekenen de analisten op een verbetering van de bedrijfswinsten, vooral voor bedrijven die actief zijn in niet-producerende sectoren. Dit kan vervolgens de Japanse aandelenmarkt aanjagen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster

Christian Slagter-Koster (1985) schrijft sinds 2010 voor Beleggers Belangen. Na zijn HBO studie Small Business & Retail Management werkte Christian onder meer voor beleggingsplatformen Analist.nl en Belegger.nl. In 2010 is Christian zijn eigen contentmarketingbureau Slagter Media gestart. Vanuit zijn agrarische achtergrond heeft Christian bovenmatige interesse in beursgenoteerde agrobedrijven en commodities, terwijl vanuit zijn vakgebied de focus ligt op innovatieve technologiebedrijven.

Meer artikelen van deze expert