Beleggers Belangen Live
Advies | Advies

Welk uitzendfonds is beter: Adecco of Randstad?

Peter Schutte
Peter Schutte Expert

De uitzendsector is door de zwakke economie al langere tijd in mineur. Er zijn echter wel grote verschillen tussen de twee grootste spelers Randstad en Adecco. Welke van de twee is momenteel het aantrekkelijkst?

Vergelijking van de aandelen Adecco en Randstad

Het Zwitserse Adecco (ISIN: CH0012138605) is in 1996 tot stand gekomen door een fusie van het Zwitserse Adia, opgericht in 1957 en het Franse Ecco, opgericht in 1964. Randstad zag in 1960 het levenslicht toen de vorig jaar op 90-jarige leeftijd overleden Frits Goldschmeding Uitzendbureau Amstelveen startte, in 1964 omgedoopt tot Randstad Uitzendbureau. Randstad ging in 1990 naar de beurs. Na de overname van Vedior eind 2007 werd het in één klap de nummer 2 achter Adecco.

De laatste jaren is Randstad qua omzet nipt groter dan zijn Zwitserse rivaal. Over 2024 boekte Randstad een omzet van €24,1 mrd, tegen €23,1 mrd voor Adecco. Op enige afstand volgt het Amerikaanse Manpower met een omzet van $18 mrd. Randstad had over 2024 gemiddeld 570.300 mensen aan het werk. Voor Adecco is dat aantal 449.293 exclusief joint ventures. Over het algemeen is de markt vrij gefragmenteerd en zien we regelmatig overnames. In de eerste helft van dit jaar zijn de verschillen in omzet nog kleiner geworden. Dit jaar wordt het dus nog spannend wie zich ’s werelds marktleider mag noemen.

Geografisch en strategisch

Geografisch zijn er wel grote verschillen tussen de twee grootste spelers, al geven beide concerns niet alles bloot. In de eerste plaats is het goed om te weten dat Randstad alle diensten bij elkaar optelt, terwijl Adecco rapporteert onder drie Global Business Units (GBU). Het betreft de reguliere uitzenddiensten, flexibele en permanente plaatsingen onder de naam Adecco (80% van de concernomzet). Dan is er nog de GBU Akkodis (14% van de omzet, technologische- en engineering consultancy) en LHH (6% van de omzet, recruitment en loopbaan- en coaching-trajecten). Deze laatste activiteit is bij Adecco een stuk groter dan bij Randstad.

De Adecco Group geeft alleen voor de GBU Adecco een geografische omzetverdeling en dan ook nog globaal, maar navraag bij het concern maakt duidelijk dat deze verdeling grofweg voor de gehele groep kan worden genomen. Over het algemeen kan worden gesteld dat Randstad sterk vertegenwoordigd is in Noord-Europa en de Verenigde Staten. Adecco heeft het zwaartepunt meer in Zuid-Europa, Duitsland en Centraal-Europa alsmede Azië. Over het tweede kwartaal genereerde Randstad 19% van de omzet uit Noord-Amerika, terwijl Adecco voor 14% afhankelijk is van zowel Noord-als Zuid-Amerika. Randstad zit overigens ook in Zuid-Amerika. Frankrijk is voor Randstad goed voor 15% van de omzet, terwijl Adecco daar voor een kwart van afhankelijk is.

Prestaties

Waar Randstad over het tweede kwartaal nog een autonome omzetkrimp van 2,3% liet zien tot €5,79 mrd, wist Adecco er een plusje van 0,4% tot €5,78 mrd uit te persen. De Zwitsers claimen dan ook flink marktaandeel te winnen. Het zou in totaal om 130 basispunten gaan, wat als veel gezien kan worden. Met name in Noord-Amerika, Frankrijk en Spanje presteert Adecco momenteel beter dan Randstad. Randstad zag de omzet in het tweede kwartaal in de Verenigde Staten autonoom met 1% teruglopen, terwijl Adecco een plus van 14% liet optekenen voor de regio Americas, uitgesplitst in een 10% groei in Noord-Amerika en een 21% groei in Latijns-Amerika. Een opvallend groot verschil. In Frankrijk was bij Adecco nog sprake van een autonome omzetkrimp van 4%, waarmee het de 7% krimp van Randstad eveneens verslaat.

Beide concerns rapporteerden over het tweede kwartaal een brutomarge van 18,9%. Adecco zat een jaar terug nog op 19,4%, terwijl Randstad toen zelfs op 19,8% zat. Randstad moest een 5% daling van het onderliggende ebita slikken tot €171 mln, waar het onderliggend ebita bij Adecco zelfs met 21% terugliep tot €115 mln. Beide concerns kregen een flinke daling van de lucratieve permanente plaatsingen voor de kiezen. Bij Randstad liep dat met 13% sterker terug dan de 6% krimp bij Adecco. Bij Randstad bleef de ebita-marge niettemin stabiel op 3,0%, terwijl bij Adecco sprake was van een daling van 60 basispunten tot 2,5%.

Randstad heeft de operationele kosten derhalve nog altijd beter onder controle. Dat geldt ook voor de vrije kasstroom, die bij Randstad fors steeg en bij Adecco ruimschoots halveerde. Onder het strategische programma genaamd ‘Future@Work Reloaded’ is Adecco druk doende de organisatie te stroomlijnen en de kosten terug te dringen. Dat is dus ook hard nodig en daar zal de komende tijd nog zwaar op ingezet moeten worden door de Zwitsers.

Financiële positie

Adecco legt niet voor niets de nadruk op het verhogen van de vrije kasstroom. Belangrijkste verschil tussen Randstad en Adecco is namelijk de financiële positie. Waar de verhouding nettoschuld/ebitda bij Randstad per eind juni 2025 op 1,8 ligt, is dat bij Adecco een zorgelijke 3,6. Dat is uiteraard veel te hoog. De Zwitsers steven naar een schuldratio lager dan 1,5 tegen eind 2027. Daar is dus nog een weg te gaan en het afgelopen halfjaar is de schuldratio alleen maar verslechterd, want eind 2024 bedroeg deze nog 2,8.

Wel slaagde Adecco erin de nettoschuld het afgelopen halfjaar met €90 mln terug te dringen tot €2,88 mrd, met name door de keuze minder dividend uit te keren. Daar stond echter een hoger werkkapitaal tegenover, wat voor het nodige kapitaalbeslag zorgde. De hogere schuldratio komt echter vooral door de stevige druk op het operationele resultaat. Bij de jaarcijfers 2024 liet Adecco weten dat de financiële positie de strategie niet in de weg staat. De schuld is voor 80% vast en het concern beschikte eind 2024 nog over een ongebruikte kredietlijn van €750 mln.

Dividendbeleid

Vanwege de te hoge nettoschuld heeft Adecco bij de jaarcijfers 2024 het dividendbeleid aangepast. De pay-out ratio blijft ongewijzigd 40-50% van de onderliggende winst per aandeel, maar de toezegging minstens het dividend van het voorgaande jaar te evenaren, is vervallen. Het dividend blijft ook in Zwitserse franken (CHF) uitgekeerd worden, maar er is dus geen minimumwaarde meer. Gevolg hiervan is dat Adecco over 2024 een dividend van CHF1,00 heeft uitgekeerd, goed voor een pay-out van 42%. Ter vergelijking: over 2023 daalde de onderliggende winst per aandeel met 9%, maar werd het dividend gehandhaafd op CHF2,50, destijds goed voor een pay-out van 84%. Aandeelhouders begrepen de forse knip in het dividend overigens wel, waardoor een negatieve koersreactie op het nieuws uitbleef. Naast op de betere financiën, verkocht Adecco het nieuwe dividendbeleid door erop te wijzen dat hierdoor ook meer ruimte ontstaat om in groeimarkten te investeren. Dat komt uiteindelijk de aandeelhouder ten goede.

Randstad heeft eveneens de aandacht voor aandeelhoudersrendement hoog in het vaandel staan en kan dit voorlopig nog volhouden vanwege de veel betere balans. Het dividendbeleid van Randstad is tweeledig. Ten eerste is er sprake van een bodemdividend van €1,62 per aandeel. Ten tweede kan er sprake zijn van een speciaal dividend in de vorm van cash of inkoop van eigen aandelen bij een schuldratio lager dan 1. Het bodemdividend wordt vooralsnog ook betaald als de winst flink onder druk staat. De afgelopen twee jaar heeft Randstad zich moeten beperken tot het bodemdividend, maar in de jaren daarvoor zijn aandeelhouders rijkelijk beloond met extra winstuitkeringen. De schuldratio lag in die jaren bij Randstad veelal ruim onder de 1, waar nu dus geen sprake meer van is.

Het dividendrendement van Adecco is nagenoeg gelijk aan dat van Randstad en ligt rond de 4,3%. Het dividend vormde de afgelopen jaren bij zowel Randstad als Adecco veruit de belangrijkste component van het totaalrendement. Bezien over de jaren 2020 tot en met 2024 heeft Randstad in totaal €16,26 aan dividend per aandeel uitgekeerd. Het dividend is feitelijk voor de volle 100% verantwoordelijk geweest voor het totaalrendement, want de beurskoers is over de afgelopen vijf jaar per saldo niets opgeschoten. Gemiddeld was het dividend bij Randstad over deze periode goed voor een jaarlijks gemiddeld rendement van 7,5%. Dat is zeker niet verkeerd, maar voor de komende jaren zou dat wel eens anders kunnen zijn. Adecco heeft over de jaren 2020 tot en met 2023 elk jaar €2,50 uitgekeerd en dus afgelopen jaar slechts €1,00. Dat geeft een totale uitkering van €11,00. De beurskoers is echter ruimschoots gehalveerd, waarmee het dividend derhalve geen compensatie bood.

Waardering en advies

Het aandeel Randstad wordt momenteel verhandeld tegen een koers-winstverhouding van circa 15, uitgaande van een op Bloomberg gebaseerde winst per aandeel van €2,44. Ikzelf denk dat dit aan de hoge kant is na de €0,94 over de eerste jaarhelft. Mogelijk dat de tweede jaarhelft wat beter verloopt, maar voor het derde kwartaal voorspelt Randstad een wat lagere brutomarge. De marktverwachting voor 2027 ligt op een winst per aandeel van €3,64, wat de k/w zou terugbrengen tot een aanvaardbare 10, maar uiteraard is het op dit vlak nog afwachten.

Voor Adecco wordt momenteel circa 10 keer de verwachte jaarwinst betaald, maar ook hier denk ik dat de marktverwachtingen te positief zijn. Over de eerste helft 2025 werd een winst per aandeel van €0,70 gerealiseerd, terwijl de marktconsensus voor geheel het jaar op €2,17 ligt. Adecco ziet wel een hogere brutomarge in het derde kwartaal. Tevens voorspelt het bedrijf wel een verbetering van de winstgevendheid in de tweede jaarhelft versus het eerste semester, maar of dat in die mate zal zijn die Adecco voorziet, betwijfel ik. Voor 2027 zien analisten de winst per aandeel van Adecco zelfs stijgen tot €3,21 waarmee de k/w zou teruglopen tot 7,3. Ook hier geldt: eerst zien dan geloven.

Het betere aandeel om te kopen: Randstad

Mijn lichte voorkeur gaat vooralsnog uit naar Randstad (Investeerderspagina) in plaats van Adecco (Investeerderspagina), ondanks de hogere waardering. De betere financiële positie, de veelal hogere vrije kasstroom en het daarmee ook betrouwbaardere dividend zijn daarin de belangrijkste factoren, zeker in deze zwakke economische tijden.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Peter Schutte

Peter Schutte

Expert

Peter Schutte (1969), econoom met afstudeerrichting monetaire economie, is sinds 1996 werkzaam in de financiële journalistiek. In deze hoedanigheid heeft hij zich altijd beziggehouden met het geven van aandelenadviezen. Sinds 2011 werkt hij op freelancebasis voor Beleggers Belangen, waarvoor hij actief bedrijven in de transport- en logistieke sector volgt. Peter is verder gespecialiseerd in Nederlandse small- en midcaps, waarvan hij regelmatig bestuurders interviewt. Daarnaast schrijft hij over macro-economische en monetaire ontwikkelingen. Peter is zelf een actief belegger, iets wat hij als een voorwaarde beschouwt voor het geven van goede beleggingsadviezen. Ook in zijn eigen beleggingen legt hij de nadruk op Nederlandse small- en midcaps.

Meer artikelen van deze expert