Beleggers Belangen Live

KPN | Telecombedrijf laat ambities voor 2023 los

Koen Lauwers
Koen Lauwers Expert

KPN herhaalt de financiële doelstellingen voor 2023 niet. Dit wordt beschouwd als een winstwaarschuwing door de markt, die het aandeel KPN lager stuurt.

Het kwartaalrapport van KPN kon de marktconsensus op nagenoeg alle fronten overtreffen. De omzet (€1,4 mrd) lag 1% boven de verwachting en de aangepaste bedrijfswinst na leaseverplichtingen (ebitda-al) klom met 1,8% naar €618 mln (€611 mln verwacht). Na drie kwartalen in 2022 ligt KPN met een ebitda-al van €1,8 mrd op schema om de doelstelling van minstens €2,4 mrd te halen.

Door lagere kapitaaluitgaven steeg de vrije kasstroom in het derde kwartaal met 14% naar €265 mln. Ook wat deze vrije kasstroom betreft, is de prognose voor 2022 (€850 mln) zeker haalbaar. Aanvankelijk ging KPN voor 2023 uit van een ebitda-al van minstens €2,45 mrd en een vrije kasstroom van zeker €870 mln. Deze cijfers worden nu losgelaten. Het concern wacht met meer gedetailleerde prognoses voor 2023 tot 31 januari.

Kosteninflatie

De toegenomen voorzichtigheid heeft alles te maken met de opgelopen kosten. De prijs van glasvezel, maar ook van arbeid is de voorbije maanden omhoog geschoten. Daar komen de hogere energielasten bij, zelfs al zal het energieverbruik van KPN tegen volgend jaar 8 tot 10% lager uitkomen in vergelijking met 2021.

KPN kerncijfers 2023E 2022E 2021
ebitda-al (€ mrd) 2,41 2,4 2,31
vrije kasstroom (€ mln) 855 850 784
dividend € p.a. 0,15 0,143 0,136

Verder is de oplopende rente een aandachtspunt. De gemiddelde rentelast is de voorbije 12 maanden met 46 basispunten (0,46%) gestegen. Op korte termijn is de impact beperkt, omdat 64% van de schuld uitstaat tegen een vaste rentevoet en het grootste deel pas na 2025 afloopt. Maar gezien de hoge investeringslasten zit een significante daling van de schuldpositie er de komende jaren niet in.

KPN dringt samen met andere operatoren bij de Europese Commissie aan op wetgeving die een deel van de investeringslasten in glasvezel en 5G bij de techbedrijven legt. Netflix, Alphabet en Meta staan samen in voor meer dan de helft van het Europese netwerkverkeer.

Advies aandeel KPN op ‘kopen’

Ik verlaag voorzichtigheidshalve de winstprognose voor 2023 naar €0,18 per aandeel. Het koopadvies voor het aandeel KPN blijft wel overeind. KPN noteert tegen 15 keer de verwachte winst en geeft een dividendrendement van 5,4%. Er zijn geen indicaties dat dit dividend in gevaar komt en ik blijf daarom uitgaan van een groei met 3 tot 5% op jaarbasis. De aandeleninkoop van €300 mln werd intussen afgerond.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Koen Lauwers

Koen Lauwers

Expert

Koen Lauwers (1975) is master in de handels- en consulaire wetenschappen en heeft een aanvullende master in de Bedrijfsinformatica (Vrije Universiteit Brussel). Hij startte in 1999 als analist technologie-aandelen en doet als onafhankelijk financieel analist aan beleggingsresearch voor verschillende marktpartijen. Koen heeft een brede kijk op de financiële markten en is met name gespecialiseerd in grondstoffen, valuta's, macro-economie en geopolitieke evoluties.

Meer artikelen van deze expert